Biathlon: Neuner wzniosła Kryształową Kulę

PAP / ŁK

Magdalena Neuner po raz drugi w karierze - wcześniej w 2008 r. - zdobyła Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biathlonie. W sobotę 23-letnia Niemka wygrała kończący sezon bieg na 12,5 km ze startu wspólnego w Chanty-Mansijsku.

Jednocześnie biathlonistka pochodząca z Garmisch-Partenkirchen sięgnęła po małą Kryształową Kulę za biegi ze startu wspólnego. W sobotę pokonała trasę w czasie 36.20,0, wyprzedzając o 17,2 s kończącą karierę Francuzkę Sandrine Bailly. Trzecia była Słowaczka Anastasija Kuzmina ze stratą 23,6 s.

Oprócz Bailly ostatni występ pucharowy w karierze odnotowało w Chanty-Mansijsku kilka innych zawodniczek, w tym m.in. szósta na mecie Niemka Kati Wilhelm.

Mimo młodego wieku (9 lutego skończyła 23 lata), Neuner ma w dorobku m.in. sześć złotych medali mistrzostw świata zdobytych w 2007 i 2008 roku oraz jeden srebrny z 2009 r. W Pucharze Świata zadebiutowała w 2006 roku. Już w styczniu 2007 r. wygrała swoje pierwsze zawody, a miesiąc później trzykrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium MŚ we włoskiej Anterselvie.

W 2008 roku, jako najmłodsza biathlonistka w historii, wywalczyła Kryształową Kulę, a w sobotę odniosła 19. zwycięstwo w tym cyklu. Swoją klasę potwierdziła w lutym podczas igrzysk w Vancouver. Na trasach w Whistler była najlepsza w biegu na dochodzenie na 10 km oraz na 12,5 km ze startu wspólnego, natomiast w sprincie na 7,5 km była druga.

Obecny sezon Neuner zakończyła z dorobkiem 933 punktów, wyprzedzając rodaczkę Simone Hauswald - 854 pkt i ubiegłoroczną triumfatorkę klasyfikacji generalnej, Szwedkę Helenę Jonsson - 813.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biathlon: Neuner wzniosła Kryształową Kulę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.