Biathlon: Zwycięstwo Niemki Simone Hauswald

Niemiecka biathlonistka Simone Hauswald była w niedzielę najlepsza w biegu na 12,5 km ze startu wspólnego w Oslo-Holmenkollen, odnosząc czwarte zwycięstwo w sezonie, a siódme w karierze w Pucharze Świata. Polki nie startowały.

Hauswald po raz trzeci w ciągu czterech dni stanęła na najwyższym stopniu podium w zawodach rozgrywanych na trasach wytyczonych na przedmieściach Oslo. Wcześniej triumfowała tu w sprincie oraz w biegu na dochodzenie na 10 km.

Jest to najlepszy sezon w karierze 30-letniej zawodniczki pochodzącej z Rottweil. Wciąż liczy się w walce o Kryształową Kulę, a w lutym zdobyła dwa brązowe medale igrzysk olimpijskich w Vancouver - w biegu ze startu wspólnego i w sztafecie.

W niedzielę wygrała w czasie 37.00,7, chociaż pokonała dwie rundy karne - po 150 metrów każda - po niecelnych strzałach. Wyprzedziła o 14,7 s strzelającą bezbłędnie Ukrainkę Witę Semerenko oraz o 22,2 s rodaczkę Magdalenę Neuner, która odnotowała trzy "pudła". Czwarta była kolejna Niemka Andrea Henkel - 31,1 s (jedna runda karna).

Na dwa starty przed końcem rywalizacji o Puchar Świata liderka klasyfikacji generalnej jest wciąż Neuner, dwukrotna mistrzyni olimpijska z Vancouver, z dorobkiem 839 punktów. Jednak jej przewaga nad Hauswald zmalała do 42 pkt. W przyszły weekend losy Kryształowej Kuli rozstrzygną się w rosyjskim Chanty-Manchijsku, gdzie odbędą się dwa indywidualne biegi: sprint i ze startu wspólnego.

Po 23 startach trzecia w PŚ jest Szwedka Helena Jonsson - 744 pkt, a czwarta Henkel - 741.