Biden ogłosi pożyczkę 2 mld dolarów dla Polski i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache

Biden ogłosi pożyczkę 2 mld dolarów dla Polski i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache
Fot. PAP/Krystian Maj/KPRM
PAP / pk

Prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek plany udzielenia Polsce 2 mld dolarów pożyczki na zakup uzbrojenia i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache - ogłosił prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, rozmowy z polskimi przywódcami będą dotyczyć też m.in. współpracy w energetyce jądrowej.

- Prezydent podzieli się z przywódcami Polski (informacją), że Stany Zjednoczone planują ruszyć naprzód z nową bezpośrednią pożyczką w ramach programu Foreign Military Financing, na którą środki zostały już wcześniej zatwierdzone przez Kongres i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego przed wizytą w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska.

DEON.PL POLECADodał, że te inicjatywy pomogą Polsce bronić się za pomocą najnowszych technologii, a jednocześnie będą korzystne dla amerykańskiego przemysłu obronnego.

Polski rząd już w ubiegłym roku zgłosił zamiar kupna 96 śmigłowców Apache i podpisał pierwsze umowy offsetowe w tej sprawie. W sierpniu 2023 roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na transakcję, której wartość maksymalną szacowano na 12 mld dolarów.

Sullivan poinformował, że rozmowy w Białym Domu będą dotyczyć również współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Odnotował, że już przeprowadził "dobre rozmowy" na ten temat z polskimi urzędnikami, lecz nie ma na razie niczego do ogłoszenia w tej kwestii.

Pytany o poniedziałkową wypowiedź prezydenta Bidena, że nie widzi potrzeby wysyłania dodatkowych wojsk do Polski, Sullivan zwrócił uwagę, że w Polsce już stacjonuje zwiększona liczba amerykańskich żołnierzy, a prezydent USA "zademonstrował i jest zdeterminowany, by szybko wysłać dodatkowe siły, jeśli zajdzie taka potrzeba".

Sullivan stwierdził, że wtorkowa wizyta będzie "odwzajemnieniem się Polsce za jej gościnność" w trakcie dwóch poprzednich wizyt Bidena i zwrócił uwagę, że odbywa się ona w 25. rocznicę rozszerzenia NATO o Polskę, Czechy i Węgry.

- Tego popołudnia przywódcy potwierdzą swoje długotrwałe zobowiązanie na rzecz sojuszu NATO i naszej obrony wzajemnej w ramach artykułu V i będą koordynować działania przed nadchodzącym szczytem NATO w Waszyngtonie - zapowiedział Sullivan. - Omówią też nasze wspólne wsparcie dla Ukrainy w obliczu brutalnej agresji Rosji - dodał.

Doradca podkreślił, że przywództwo Polski wobec konfliktu, w tym przyjęcie ponad miliona uchodźców z Ukrainy oraz wsparcie wojskowe, "demonstruje w bardzo żywy (...) sposób, że nielegalna inwazja Putina dała dokładnie odwrotne skutki do tych, których oczekiwał", a Polska jako lider wydatków na zbrojenia w NATO jest filarem Sojuszu.

Pytany o piątkową wypowiedź szefa MSZ Radosława Sikorskiego, że wojska państw NATO są już na Ukrainie, Sullivan powiedział, że nie słyszał tej wypowiedzi i nie wie, co Sikorski miał na myśli. Dodał też, że prezydent Biden jasno deklarował, że nie wyśle amerykańskich żołnierzy na Ukrainę.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Biden ogłosi pożyczkę 2 mld dolarów dla Polski i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.