Boris Johnson: przeciwstawianie się Putinowi jak przeciwstawianie się nazistom

Boris Johnson: przeciwstawianie się Putinowi jak przeciwstawianie się nazistom
Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN / SPUTNIK / POOL
PAP/ kb

Cena wolności jest warta zapłacenia - podkreślił w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson, pytany o koszty pomocy dla Ukrainy. Porównał sytuację do przeciwstawiania się nazistowskim Niemcom, co też było bardzo kosztowne, ale przyniosło długoterminową stabilność.

Johnson o Putinie

W rozmowie ze stacją BBC News przy okazji odbywającego się w Niemczech szczytu grupy G7 Johnson powiedział, że "nie ma alternatywy" dla wsparcia Ukrainy w odzyskaniu przez nią suwerenności. Przekonywał, że konsekwencje pozwolenia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na "bezkarne przejęcie ogromnych połaci innego kraju" byłyby "absolutnie mrożące krew w żyłach".

"Jeśli chodzi o skutki gospodarcze, oznaczałoby to długotrwałą niestabilność i niepokój na całym świecie" - wyjaśnił. Zapytany, czy istnieją jakieś ograniczenia co do ilości pieniędzy lub wsparcia, jakie Wielka Brytania zaoferuje Ukrainie, Johnson odpowiedział: "Cena wolności jest warta zapłacenia". Przypomniał, że pokonanie dyktatorów w czasie II wojny światowej "zajęło dużo czasu" i było "bardzo kosztowne", ale przyniosło "wiele dekad stabilności" i zapewniło "długoterminowy dobrobyt".

Odnosząc się do wpływu wojny na sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii w czasie, gdy kraj zmaga się ze wzrostem kosztów życia, Johnson powiedział: "Aby uspokoić ludzi w kraju, myślę, że wpływ gospodarczy na Wielką Brytanię zacznie słabnąć. Presja kosztowa zacznie się zmniejszać".

DEON.PL POLECA


Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Boris Johnson: przeciwstawianie się Putinowi jak przeciwstawianie się nazistom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.