Brazylia rozpoczęła w poniedziałek ogólnokrajowy program szczepień przeciwko COVID-19

Brazylia rozpoczęła w poniedziałek ogólnokrajowy program szczepień przeciwko COVID-19
fot. depositphotos.com
10 miesięcy temu
PAP / ml

Brazylia rozpoczęła w poniedziałek ogólnokrajowy program szczepień przeciwko COVID-19, dystrybuując dawki szczepionki z chińskiej firmy Sinovac Biotech po uzyskaniu pozwolenia na jej użycie w trybie pilnym, tempo szczepień będzie zależało od jej dostaw- informuje ministerstwo zdrowia.

Kilka minut po tym, jak federalna agencja zdrowia Anvisa zatwierdziła w niedzielę szczepionkę Sinovac, Monica Calazans, 54-letnia pielęgniarka z Sao Paulo, stała się pierwszą osobą, która została zaszczepiona w kraju, towarzyszył jej gubernator Sao Paulo Joao Doria.

Brazylijski regulator leków Anvisa nie wydał w sobotę zgody na stosowanie w nadzwyczajnych okolicznościach rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V. Odmowę uzasadniono tym, że wniosek o zatwierdzenie szczepionki, wysłany przez firmę farmaceutyczną Uniao Quimica, nie spełniał minimalnych wymaganych kryteriów.

Po tygodniach niepowodzeń w walce z koronawirusem wielu Brazylijczyków wiwatowało w poniedziałek w klinkach Sao Paulo i podczas spektakularnego wiecu zaplanowanego z tej okazji u stóp pomnika Chrystusa Odkupiciela z widokiem na Rio de Janeiro.

Ministerstwo Zdrowia dało stanom zielone światło do rozpoczęcia szczepień w poniedziałek o godzinie 17:00 czasu lokalnego, chociaż niektórzy zaczęli podawać je wcześniej. Większość z 26 stanów Brazylii jednak, jak informuje Reuters, nie otrzymała przesyłek szczepionek w poniedziałek wieczorem, co opóźnia rozpoczęcie szczepień osób starszych i pracowników służby zdrowia.

Prezydent Jair Bolsonaro, sceptyk COVID-19, który sam odmówił przyjęcia szczepionki, spotkał się z ostrą krytyką za brak szczepień w Brazylii, która straciła ponad 200 000 osób z powodu COVID-19 - największej liczby ofiar śmiertelnych pandemii poza Stanami Zjednoczonymi.

Źródło: PAP / ml

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Katarzyna Szkarpetowska
5,99 zł
29,90 zł

Dekalog, słowo po słowie z Księdzem Janem Kaczkowskim

Słuchaliśmy Go, bo na co dzień żył tym, co głosił. Docenialiśmy Go, bo poważnie traktował ludzkie problemy. Podziwialiśmy Go, bo do ostatnich chwil cierpliwie odpowiadał na nasze...

Skomentuj artykuł

Brazylia rozpoczęła w poniedziałek ogólnokrajowy program szczepień przeciwko COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.