Cena ropy będzie rosła. Rozmowy na linii USA - Arabia Saudyjska podnoszą ryzyko geopolityczne

Cena ropy będzie rosła. Rozmowy na linii USA - Arabia Saudyjska podnoszą ryzyko geopolityczne
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / pch

Ropa w USA drożeje w reakcji na rozmowy na linii USA-Arabia Saudyjska na temat m.in. Iranu.

We wtorek prezydent USA Donald Trump przyjął w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

Prezydent Trump zasugerował wycofanie się USA z międzynarodowego porozumienia ograniczającego irański program nuklearny. Taka decyzja zwiększyłaby ryzyko ograniczenia eksportu ropy z Iranu z powodu możliwych sankcji.

Gdyby doszło do wprowadzenia takich sankcji eksport ropy z Iranu były niższy o 250-500 tys. baryłek dziennie - oceniają eksperci firmy konsultingowej FGE.

Obaj przywódcy nie ogłosili jednak żadnego postępu w rozwiązaniu innych sporów na Bliskim Wschodzie - m.in. wojny w Jemenie, która przynosi katastrofalne żniwo wśród ludności cywilnej, prowadzonej przez Arabię Saudyjską izolacji Kataru, czy też planu izraelsko-palestyńskiego.

"Na rynkach rosną ryzyka geopolityczne i obawy jako, że USA i Arabia Saudyjska mają ten sam interes - izolację Iranu" - mówi Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp. w Seulu.

Tymczasem na rynku pojawiła się informacja o spadku amerykańskich zapasów ropy - o 2,74 mln baryłek. Takie dane przedstawił we wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API).

W środę raport o stanie zapasów paliw w USA w ub. tygodniu poda po 16.30 Departament Energii USA (DoE).

Analitycy spodziewają się wzrostu zapasów ropy o 3,25 mln baryłek.

We wtorek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 2,2 proc. do 63,40 USD za baryłkę, najwyżej od 26 lutego. Były to kontrakty na kwiecień, które wygasły we wtorek.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,67 USD, po zwyżce o 13 centów. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 15 centów do 67,57 USD za baryłkę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Krajewski
19,95 zł
39,90 zł

To ona rządzi światem. Twoim też

Pozwala przemieszczać się w mgnieniu oka, dokąd chcesz. Przekształciła przemysł, politykę i handel. Wykreowała sukces Churchilla, sprowadziła klęskę na nazistów i dała majątek Rockefellerowi. To ona rozstrzyga o tym,...

Skomentuj artykuł

Cena ropy będzie rosła. Rozmowy na linii USA - Arabia Saudyjska podnoszą ryzyko geopolityczne
Komentarze (1)
22 marca 2018, 09:21
No.. czy tego nie pisal down ??? .. niech mnie ktos przekona... w tym samym tekscie jakies NEDZNE 200 tys barylek z Iranu mniej i rosnace od PREHISTORYCZNYCH czasow zapasy w "UKOCHANYM" USA , ktorych niezliczone "agencje... towarzyskie" nie moga sie doliczyc ;)) No a slynna ropa glupkowa , ktora zalewa nie tylko stany ale nawet Grenlandie ;)))

Skomentuj artykuł

Cena ropy będzie rosła. Rozmowy na linii USA - Arabia Saudyjska podnoszą ryzyko geopolityczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.