Chcą opodatkować zyski z tzw. polisolokat

Chcą opodatkować zyski z tzw. polisolokat
(fot. afagen / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / mh

Ministerstwo Finansów chce opodatkować zyski z tzw. polisolokat. Zdaniem ekspertów to kolejna - po opodatkowaniu zysków z lokat jednodniowych - próba uszczelnienia systemu opodatkowania dochodów kapitałowych.

"Polisolokaty" to lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu korzystają one ze zwolnienia z podatku dochodowego. Do ofert banków produkty te powróciły po tym, gdy w ubiegłym roku - w wyniku zmian w ustawie o PIT - opodatkowano zyski z popularnych tzw. jednodniowych lokat bankowych z dzienną kapitalizacją odsetek.
Zmiany przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT. W uzasadnieniu do projektu resort wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi obecnie regulacjami wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem m.in. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach na życie związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To ma się jednak zmienić.
"W wyniku zmiany opodatkowane będą również świadczenia z ubezpieczeń na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń na życie jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Zmiana zapewni równe traktowanie świadczeń o charakterze inwestycyjnym z obu rodzajów ubezpieczeń w rozumieniu przepisów podatkowych" - wyjaśniło ministerstwo w uzasadnieniu do projektu.
MF spodziewa się, że w związku ze zmianą zwiększą się dochody podatkowe budżetu, ale skala tego wzrostu - zdaniem MF - jest trudna do oszacowania.
Łukasz Bączyk z firmy doradczej Taxand Polska powiedział PAP, że obecnie zyski z lokat wypłacane w formie zwrotu składki ubezpieczeniowej są nieopodatkowane. "+Polisolokaty+ okazały się korzystną formą lokowania oszczędności po likwidacji tzw. lokat antybelkowych. Resort finansów zauważył to i postanowił zmienić, wprowadzając opodatkowanie zysków z takich lokat" - powiedział PAP Bączyk.
Bączyk zwrócił uwagę, że Ministerstwo Finansów w swoim projekcie nie przewidziało przepisów przejściowych, co oznacza, że wejdą one w życie 1 stycznia 2014 r. "Jeżeli ktoś uzyska zwrot ze składki na +polisolokatę+ w przyszłym roku, to prawdopodobnie będzie on podlegał opodatkowaniu" - dodał.
Analityk z Open Finance Emil Szweda powiedział w rozmowie z PAP, że "polisolokaty" są niemal takimi samymi produktami jak lokaty bankowe, w związku z tym nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia dla utrzymywania rozróżnienia w ich opodatkowaniu. "To uszczelnienie systemu podatkowego. Jest niesprawiedliwe, że od dochodów z takich samych inwestycji jedni płacą podatek, a inni nie. Jeżeli zyski kapitałowe mają być opodatkowane, to powinny być opodatkowane wszystkie" - powiedział Szweda.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chcą opodatkować zyski z tzw. polisolokat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.