Chicago Blackhawks mistrzami ligi NHL

Hokeiści Chicago Blackhawks po raz czwarty pokonali w finale ligi NHL Philadelphia Flyers i po 49 latach przerwy sięgnęli po mistrzostwo. W środę "Czarne Jastrzębie" wygrały na wyjeździe po dogrywce 4:3, a całą rywalizację 4-2.

Od początku szóstego spotkania przeważali zawodnicy z Chicago. W pierwszej tercji oddali aż 17 strzałów, a "Lotnicy" tylko siedem. W najważniejszej statystyce, czyli zdobytych bramkach, był za to remis 1:1. Dla gości trafił Dustin Byfuglien, a dla Flyers Scott Hartnell.

Następną część gry lepiej rozpoczęli gospodarze, którym prowadzenie zapewnił Danny Briere, ale jeszcze przed jej zakończeniem dwie bramki zdobyły "Czarne Jastrzębie", i to one na drugą przerwę zjechały z lodu prowadząc 3:2. Na listę strzelców wpisali się Patrick Sharp i Andrew Ladd.

W trzeciej tercji utrzymywała się niewielka przewaga Blackhawks, jednak to "Lotnikom" udało się wyrównać i doprowadzić do dogrywki. Na niespełna cztery minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Anttiego Niemiego ponownie pokonał Hartnell.

W piątej minucie dogrywki gola na wagę mistrzostwa zdobył dla Chicago Patrick Kane. Dla Blackhawks to czwarty tytuł w historii. Wcześniej triumfowali w lidze NHL w 1934, 1938 i 1961 roku.

Droga Blackhawks do mistrzostwa w sezonie 2009/2010, od fazy play off (rywalizacja do czterech zwycięstw):

1 runda, Chicago Blackhawks - Nashville Predators 4-2
półfinał Konferencji, Chicago Blackhawks - Vancouver Canucks 4-2
finał Konferencji, Chicago Blackhawks - San Jose Sharks 4-0
finał ligi, Chicago Blackhawks - Philadelphia Flyers 4-2