Chińczycy kupują najwięcej smartfonów

Chińczycy kupują najwięcej smartfonów
(fot. flickr.com/ by PanARMENIAN_Photo)
PAP / ad

Chiński rynek sprzedaży smartfonów rośnie w błyskawicznym tempie. W ostatnich dwóch kwartałach sprzedano ich tam więcej niż w USA. Siłą napędową rozwoju tej branży mają być tanie aparaty wykonane przez chińskich producentów.

Kilka dni temu amerykańska agencja badań marketingowych IDC opublikowała raport, z którego wynika, że w tym roku Chiny wyprzedzą USA i staną się największym rynkiem smartfonów na świecie. Do roku 2016 również Indie i Brazylia dołączą do pierwszej piątki krajów o najwyższej sprzedaży.

W ostatnich dwóch kwartałach w Chinach sprzedano więcej smartfonów niż na rynku USA. Ta tendencja będzie trwać przez cały 2012 rok. Przewaga Chin na razie nie będzie duża, ale od 2013 stanie się coraz bardziej widoczna.

W komentarzu do raportu analityk IDC Ramon Llamas stwierdził, że dynamiczny rozwój nowych rynków stanie się kołem zamachowym dalszego upowszechnienia smartfonów. Wprawdzie rynek w rozwiniętych krajach, takich jak Japonia, USA i państwa UE, będzie stale rosnąć, ale jego pojemność jest ograniczona. Przyszłość należy więc do rynków nowych. Główną przeszkodą w błyskawicznym upowszechnieniu smartfonów w kilku kolejnych latach będzie ich wysoka cena.

W 2011 roku smartfon oparty na systemie Android, z ceną sprzedaży poniżej 200 dolarów, był główną siłą napędzająca rynek smartfonów w Chinach. Wśród nich prym wiodły tanie wyroby rodzimych producentów takich, jak Huawei, ZTE i Lenovo, które zawarły umowy z operatorami sieci komórkowych. Nieco w tyle pozostały droższe modele firm zagranicznych - Samsunga i Nokii.

Na międzynarodowym kongresie telefonii komórkowej w Barcelonie, który odbył się na przełomie lutego i marca, chiński koncern ZTE zaprezentował najwięcej, bo aż 10 nowych urządzeń (sześć smartfonów i cztery tablety). Telefony są zaprojektowane przez Chińczyków. ZTE obecnie zajmuje piątą pozycję w świecie pod względem liczby dostarczanych telefonów. Ponad 10 proc. swoich przychodów przeznacza na rozwój i badania. W 2015 roku chce wejść do trójki największych światowych producentów tej branży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chińczycy kupują najwięcej smartfonów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.