Chińczycy przejmują Hutę Stalowa Wola

Chińczycy przejmują Hutę Stalowa Wola
Dla polskiej firmy cenny jest przede wszystkim dostęp do ogromnego rynku wewnętrznego w Państwie Środka (fot. hsw.pl)
"Rzeczpospolita" / PAP / pz

Liugong zaakceptował warunki związkowców Huty Stalowa Wola odnośnie pakietu gwarancji pracowniczych. Tym samym droga do prywatyzacji i zarazem największej chińskiej inwestycji w Polsce stanęła otworem - ujawnia "Rzeczpospolita".

Przejęcie cywilnej części Huty Stalowa Wola - renomowanego producenta spycharek, koparek i ciężkiego sprzętu budowlanego ma kosztować Liugong Machinery znacznie ponad ćwierć miliarda złotych. Ta cena może jeszcze wzrosnąć, bo podkarpacka firma w ostatnich miesiącach wzmocniła się, konsoliduje majątek i sprzedaje więcej maszyn.

Przełom w podejściu do żądań załogi świadczy o tym, że chińskiemu inwestorowi zależy na przejęciu HSW. - Nasze atuty są znane: mamy unikalne technologie budowy ciągników gąsiennicowych. Liczą się też doświadczenie i marka sprzętu HSW - mówi Bartosz Kopyto, rzecznik huty.

Nieoficjalnie mówi się, że plany korporacji Liugong sięgają poza granice huty. W Stalowej Woli miałoby powstać europejskie centrum rozwojowe chińskiego koncernu i ośrodek dystrybucji sprzętu, a nakłady na uruchomienie dodatkowej produkcji i badania, w tym zainstalowanie Chońskiej kadry, mogą przekroczyć 1,2 mld zł.

Dla polskiej firmy cenny jest przede wszystkim dostęp do ogromnego rynku wewnętrznego w Państwie Środka, globalnej sieci dystrybucji i pozyskanie wiedzy w dziedzinie logistyki i produkcji w ogromnej skali. Zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, doświadczenia z HSW będą miały dalekosiężny wpływ na przyszłe plany inwestycji chińskich w kraju i całym naszym regionie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chińczycy przejmują Hutę Stalowa Wola
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.