"Chiny i Europa Środkowa symbolami sukcesu"

"Chiny i Europa Środkowa symbolami sukcesu"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pz

Chiny i Europa Środkowa są świecie symbolami sukcesu i rozwoju - ocenił premier Donald Tusk, który w czwartek przed południem wraz z szefem chińskiego rządu Wen Jiabao otworzył Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny. Zachęcał do rozwijania współpracy "na skalę obu kontynentów".

- Spotykają się dzisiaj partnerzy, którzy nie mają żadnego powodu do kompleksów. Partnerzy, którzy przełamują stereotypy, którzy na świecie są dziś symbolem sukcesu i rozwoju. Tak Chiny, jak i państwa Europy Środkowej, to nadzieja na przyszłość, na lepszą przyszłość całego świata. Celem naszego spotkania jest pobudzenie współpracy biznesu i ludzi na skalę obu kontynentów. To ogromne wyzwanie - mówił Tusk.

Jak podkreślił, Polskę i Chiny łączą relacje o wymiarze strategicznym. Polska - przypomniał Tusk - jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej, a nasze obroty osiągnęły wartość 14 mld euro w 2011 roku. Według premiera obecność ma forum premiera Chin świadczy o strategicznym położeniu Polski.

Według Tuska możliwości współpracy są jednak zdecydowanie większe, zarówno na linii Polska-Chiny, jak i Chiny-Europa Środkowa.

Jak przekonywał, Europa Środkowa i Polska to atrakcyjny region dla inwestycji, w tym inwestycji z Chin. Jak dodał, spotkanie z premierem Chin Wen Jiabao ma na celu m.in. ożywienie i wzmocnienie relacji gospodarczych między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami, które - zauważył - "stają się znakiem sukcesu gospodarczego dla całego świata".

Tusk podkreślił, że Polska i Chiny "współpracują gospodarczo nie od dziś". Przypomniał o utworzonym w 1951 roku chińsko-polskim towarzystwie okrętowym Chipolbrok. - Połączyło ono porty obu krajów i obu kontynentów. Jest to najstarsza w historii Chińskiej Republiki Ludowej spółką joint venture i do dziś odnosi sukcesy na wysoce konkurencyjnym rynku transportowym - zaznaczył premier.

Podkreślił, że obecność na forum premiera Chin świadczy o strategicznym położeniu Polski. - Potencjał Europy Środkowej powoduje, że jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestycji - mam przekonanie, że po dzisiejszym spotkaniu - coraz częściej dla inwestycji chińskich - powiedział szef polskiego rządu.

Tusk zauważył, że do spotkania z Wen Jiabao w Polsce dochodzi w szczególnym okresie - najgłębszego od dziesięcioleci kryzysu finansowego. Zaznaczył jednocześnie, że mimo kryzysu Polska zachowała stabilność i utrzymała wzrost gospodarczy. - Jesteśmy państwem, które - pomimo kryzysu - rozwija się o czym świadczy nieustanny wzrost gospodarczy, bez żadnej przerwy w tych trudnych latach - zaznaczył.

Polski premier przekonywał, że Polska jest filarem produkcyjno-usługowym Europy. - Źródła sukcesu upatrujemy w rozwoju eksportu, rosnącym popycie wewnętrznym oraz inwestycjach bezpośrednich - ocenił Tusk.

- Jest u nas miejsce, zarówno dla tych, którzy będąc wytwórcami chcą eksportować swoje produkty, jak i dla tych, których celem jest pozyskanie polskiego konsumenta - zapewniał szef rządu. Jak podkreślił, mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej są znani na świecie - jako ludzie ciężkiej i uczciwej pracy. - Są wśród nas odważni przedsiębiorcy, którzy tworzą nowe firmy, są kreatywni artyści i inżynierowie, są zdolni młodzi ludzie - studenci i innowacyjni naukowcy - zaznaczył premier.

Tusk zacytował jedno z chińskich przysłów: "Przeszłość, jeśli jej nie zapomnisz, stanie się drogowskazem w przyszłości". - Kraje Europy Środkowej przeszły w ostatnich latach transformację polityczną, społeczną i ekonomiczną, niektóre z nich są w trakcie tych przeobrażeń. Członkostwo w UE istotnej części tych państw oraz postępujący proces integracji - w przypadku pozostałych, jest najbardziej widocznym znakiem fundamentalnych zmian - ocenił.

Jak dodał, region Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej, jest obszarem stabilności politycznej i gospodarczej. - Jesteśmy atrakcyjnym partnerem dla państw, które podobnie jak my są otwarte na zmiany - przekonywał szef rządu.

Premier apelował też o częstsze kontakty przedsiębiorców z Europy Środkowej z przedsiębiorcami z Chin. - Dzisiejsze spotkanie stanowi kolejną okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania bezpośrednich kontaktów, pomiędzy firmami i instytucjami gospodarczymi Chin i Europy Środkowej - ocenił.

W Forum, które odbyło się w hotelu Hilton wzięło udział prawie 1000 przedstawicieli przedsiębiorstw z Chin, Polski i krajów środkowoeuropejskich, a także przedstawicieli polskich regionów. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Chiny i Europa Środkowa symbolami sukcesu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.