Chiny: Po długim lockdownie władze Szanghaju ogłosiły zwycięstwo nad COVID-19

Chiny: Po długim lockdownie władze Szanghaju ogłosiły zwycięstwo nad COVID-19
Fot. Jérémy Stenuit / unsplash.com
PAP / tk

Sekretarz partii w Szanghaju Li Qiang ogłosił w sobotę zwycięstwo w walce z falą COVID-19, ponieważ po raz pierwszy od dwóch miesięcy w mieście nie wykryto ani jednego nowego lokalnego zakażenia. Władze Pekinu zapowiedziały natomiast wznowienie zajęć w szkołach.

Pekin i Szanghaj wprowadziły w ostatnich miesiącach surowe restrykcje. 25-milionowy Szanghaj z powodu fali infekcji wariantem koronawirusa Omikron przez dwa miesiące od końca marca do 1 czerwca znajdował się w niemal całkowitym lockdownie.

Powrót do zajęć w szkołach

W Pekinie na początku maja z powodu obaw przed koronawirusem zamknięto szkoły i przeniesiono uczniów na naukę zdalną. Zajęcia w klasach przywrócono na początku czerwca dla uczniów starszych klas gimnazjów i liceów, a w sobotę w związku ze spadkiem liczby wykrywanych infekcji władze zapowiedziały wznowienie zajęć stacjonarnych także w szkołach podstawowych.

Ograniczenia w Szanghaju, Pekinie i niektórych innych chińskich miastach wprowadzane są w ramach strategii "zero covid", przy której obstają władze ChRL. Większość państw świata zniosła restrykcje po zaszczepieniu znacznego odsetka ludności, ale Chiny wciąż dążą do całkowitej eliminacji wirusa.

Protesty i krytyka władzy

Dwumiesięczny lockdown w Szanghaju oraz związane z nim niedobory żywności i problemy z dostępem do opieki zdrowotnej wywoływały protesty mieszkańców i krytykę w mediach społecznościowych. Władze twierdzą natomiast, że stanowcze środki są konieczne, by zapobiec milionom potencjalnych zakażeń i zgonów.

DEON.PL POLECA

Szef Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Szanghaju Li Qiang oświadczył w sobotę, że władze "wygrały wojnę w obronie Szanghaju" przed COVID-19 dzięki zastosowaniu się do wytycznych przywódcy kraju Xi Jinpinga. Wytyczne z Pekinu określił jako "całkowicie prawidłowe".

Tymczasem miasto wciąż znajduje się "na krawędzi" – pisze agencja Reutera. Uczniowie nie wrócili jak dotąd do szkół, zabronione pozostaje jedzenie w restauracjach. Władze planują też kierowanie wszystkich 25 mln mieszkańców na masowe badania przesiewowe raz w tygodniu do końca lipca – podała brytyjska agencja.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie dr Ewy Dąbrowskiej

Od wydania najbardziej znanej książki dr Ewy Dąbrowskiej minęło ćwierć wieku. Teraz Autorka diety warzywno-owocowej wraca z nową publikacją, bogatsza o doświadczenia tysięcy pacjentów. Po raz...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: Po długim lockdownie władze Szanghaju ogłosiły zwycięstwo nad COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.