Chorwacja: Drony walczą z plagą komarów. Ich skuteczność wynosi 100 procent

Chorwacja: Drony walczą z plagą komarów. Ich skuteczność wynosi 100 procent
W Chorwacji do walki z plagą komarów zaangażowano drony (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Położona w pobliżu Osijeka na wschodzie Chorwacji gmina Kneżevi Vinogradi włączyła do walki z plagą komarów drony. Władze lokalne podkreślają, że skuteczność nowej metody wynosi 100 proc. - poinformował w poniedziałek portal Klix.

Gmina znajduje się w pobliżu chronionych obszarów mokradeł nad Dunajem i Drawą. Mieszkańcy podkreślają, że - szczególnie po deszczu - nie mogą wychodzić z domów, ponieważ obecność insektów jest nie do zniesienia - zaznaczyły lokalne media.

- Dlatego w tym roku po konsultacjach z ekspertami zdecydowaliśmy się na kilka innowacyjnych rozwiązań i po raz pierwszy uwzględniliśmy drony. Pierwsze wyniki pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze - powiedział Vedran Kramarić, wójt gminy Kneżevi Vinogradi.

Zaangażowanie dronów do rozpylania środków przeciwko komarom kosztowało gminę 2 tys. euro. Dotychczas metoda wykazuje 100 proc. skuteczność. Do walki z plagą komarów drony wykorzystają również władze Osijeka i okolicznych miejscowości. Na cel ten przeznaczonych zostanie rekordowe 1,9 mln euro.

DEON.PL POLECA

- W trakcie zabiegów larwobójczych będziemy znacząco wykorzystywać drony i to największa różnica w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wykorzystania na terenach trudno dostępnych - wyjaśnił Dragan Vulin, zastępca burmistrza Osijeka.

W położonej na wschodzie Chorwacji Żupanii planuje się również otworzenie specjalnego Centrum Zwalczania Komarów, na którego wyposażenie mają trafić najnowocześniejsze technologie zwalczania insektów.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Defus

Czy pomidory płaczą?
Co sprawia, że widzimy kolor różowy?
Czy żyjemy na szóstej wersji naszej planety?

Wyrusz do początków człowieka i świata

Ile zjawisk przeoczamy w każdej chwili naszego życia? Czemu nie możemy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chorwacja: Drony walczą z plagą komarów. Ich skuteczność wynosi 100 procent
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.