Chorwacja przyjęła walutę euro i weszła do strefy Schengen

Chorwacja przyjęła walutę euro i weszła do strefy Schengen
Fot. kindernayfoto / depositphotos.com
PAP / jk

Chorwacja o północy z soboty na niedzielę dołączyła do unii walutowej i przyjęła euro oraz weszła do strefy Schengen; z tej okazji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen składa wizytę w Zagrzebiu.

„To okres nowych początków, a w przypadku Chorwacji jeszcze bardziej niż wszędzie gdzieindziej w Europie” – napisała na Twitterze von der Leyen, która w Nowy Rok przyjechała do Chorwacji, by uczcić wchodzące w życie zmiany. Na granicy Słowenii z Chorwacją szefowa Komisji Europejskiej spotkała się z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem i słoweńską prezydent Natasą Pirc Musar, a następnie wyruszyła do Zagrzebia.

O północy w sobotę Chorwacja stała się 20. członkiem europejskiej unii walutowej i 27. krajem strefy Schengen, w której ponad 400 milionów ludzi może swobodnie podróżować bez kontroli na granicach wewnętrznych (Chorwacji liczy 3,9 miliona mieszkańców). „Wejście do strefy euro i strefy Schengen to dwa strategiczne cele dalszej integracji z UE” – mówił w środę chorwacki premier. Według ekspertów przejście na euro pomoże chronić chorwacką gospodarkę, jedną z najsłabszych w UE, nękaną przez rosnącą inflację, poważny kryzys energetyczny i geopolityczną niepewność związaną z inwazją Rosji na Ukrainę. W listopadzie inflacja w Chorwacji wyniosła 13,5 proc., podczas gdy w strefie euro 10 proc. Eksperci powołują się w szczególności na eliminację ryzyka kursowego i lepsze warunki kredytowania w obliczu trudności gospodarczych.

Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 mln km kwadratowych powierzchni, na których mieszka niemal 420 mln osób. Należy do niej 27 państw: 23 spośród 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych Bułgarii, Cypru i Rumunii, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Sólyom

Nie potrzebujesz siedmiu żyć. Możesz być szczęśliwy w tym!

Nagore po raz kolejny znajduje się na życiowym zakręcie. Nie ma oszczędności, pomysłu na siebie, a jej ostatni związek właśnie się rozpadł. W akcie desperacji przyjmuje...

Skomentuj artykuł

Chorwacja przyjęła walutę euro i weszła do strefy Schengen
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.