Czesia Kwoka. 14-letnia Polka, katoliczka. Numer obozowy 26947. Została zabita zastrzykiem fenolu

Czesia Kwoka. 14-letnia Polka, katoliczka. Numer obozowy 26947. Została zabita zastrzykiem fenolu

Patrzę na jej zdjęcie i wiem, że moim obowiązkiem i moim zadaniem jest robić wszystko, żeby nikt i nigdy już nie doprowadził do takiej zbrodni - pisze na blogu Piotr Żyłka.

Na zdjęciu Czesia Kwoka. 14-letnia Polka, katoliczka. Numer obozowy 26947. Trafiła do Auschwitz razem z mamą Kasią. Została zabita zastrzykiem fenolu 12 marca 1943 roku. Jej mama zmarła miesiąc wcześniej.

Patrzę na jej zdjęcie i wiem, że moim obowiązkiem i moim zadaniem jest robić wszystko, żeby nikt i nigdy już nie doprowadził do takiej zbrodni.

Dziś jeszcze mocniej wyryłem w swoim sercu postanowienie: ze wszystkich sił starać się być wrażliwym i czułym. Nigdy nie być obojętnym na cierpienie drugiego człowieka.

Słucham też dziś słów Ocalałego i nie pozwól Boże, żebym kiedykolwiek o nich zapomniał.

„Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakiś Auschwitz nagle spadnie z nieba”

Marian Turski, Ocalały, 27 stycznia 2020.

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Czesia Kwoka. 14-letnia Polka, katoliczka. Numer obozowy 26947. Została zabita zastrzykiem fenolu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.