Czy seniorzy będą szczepieni przeciw COVID-19 co roku? Jest odpowiedź prof. Horbana

Czy seniorzy będą szczepieni przeciw COVID-19 co roku? Jest odpowiedź prof. Horbana
Fot. RMF24 / YouTube.com
rp.pl / tk

- Na pewno szczepienia na COVID-19 pozostaną bezpłatne. Tu nie ma żadnego powodu, aby płacić – powiedział prof. Andrzej Horban, szef Rady ds. COVID-19. Wypowiedział się także nt. corocznych szczepień seniorów.

16 maja został zniesiony w Polsce stan epidemii, który został zastąpiony przez stan zagrożenia epidemicznego. - Nie byłbym aż takim optymistą. Na razie żegnamy się ze stanem epidemii – skomentował zmianę prof. Horban w rozmowie z RMF FM.

- Jest to pokazanie, że w tej chwili, mamy wszelkie możliwości i mechanizmy do tego, by nie być poddawanym presji epidemii. Presja epidemii polega na tym, że nadmierny wzrost zachorowań, a niestety i zgonów, wywołuje olbrzymie perturbacje w życiu społecznym, a także w ochronie zdrowia - wyjaśnił prof. Horban.

„Szef rady ds. COVID-19 wyraził też nadzieję, że w placówkach ochrony zdrowia obowiązek noszenia masek zostanie utrzymany, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym” – czytamy na rp.pl.

Bezpłatne szczepienia przeciw COVID

- Na pewno szczepienia na COVID-19 pozostaną bezpłatne. Tu nie ma żadnego powodu, aby płacić - powiedział prof. Horban. - Mamy w tej chwili, jako populacja, właściwie odporność. Ponad 90 proc. ludzi ma przeciwciała: albo ze szczepień, albo z przechorowania, albo z kontaktu.

Czy seniorzy będą szczepieni co roku?

- Na razie mamy taki poziom wiedzy, że będziemy nakładali do kolejnych szczepień ludzi najstarszych. To jest słuszne, bo układ immunologiczny w tym wieku pracuje gorzej - mówił szef rady ds. COVID-19.

Prof. Horban zapytany o to, czy seniorzy będą szczepieni przeciw COVID co roku, tak jak w przypadku grypy, odpowiedział: „tak”.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sabine Bernau

Coraz więcej osób spostrzega siebie samych jako chorobliwie roztargnionych i ogarniętych wewnętrznym niepokojem. Wiele z nich, szukając źródła tego stanu, dowiaduje się z zaskoczeniem, że ma ADHD. Niektórzy rozpoznają własne objawy w zachowaniu swoich dzieci...

Skomentuj artykuł

Czy seniorzy będą szczepieni przeciw COVID-19 co roku? Jest odpowiedź prof. Horbana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.