Darmowe leki dla dzieci i osób 65 plus? Premier: Nie wykluczam, że jest to możliwe

Darmowe leki dla dzieci i osób 65 plus? Premier: Nie wykluczam, że jest to możliwe
Fot. PAP/Piotr Polak
PAP / tk

- Nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wypowiedzi szefa MZ Adama Niedzielskiego, że rozważany jest scenariusz wprowadzenia od września br. darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus.

Darmowe leki dla dzieci osób 65 plus

Program darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki – powiedział w niedzielę w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier był pytany w poniedziałek w Radomiu o to, czy decyzja w sprawie wprowadzenia od września darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus już zapadła i czy w związku z tym jest szansa, by również świadczenie 800 plus zostało wdrożone wcześniej.

- Decyzje związane z naszą konwencją programową to decyzje kierownictwa politycznego PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Tutaj nie decyduje o tym Ministerstwo Zdrowia, ale całe kierownictwo polityczne. Jak tę decyzję podejmiemy, to wtedy poinformujemy o tym. Ja nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne takie decyzje jeszcze nie zapadły – powiedział Morawiecki.

800 plus od nowego roku

Zauważył jednocześnie, że wkrótce "wielki program społeczny 500 plus będzie nazywany 800 plus", ponieważ będzie "podwyżka tego wielkiego, wspaniałego świadczenia, które wyeliminowało pokłady biedy z różnych zakątków Polski". - Już od 1 stycznia przyszłego roku – zapowiedział premier.

- Będziemy za chwilę analizować tę ustawę na Radzie Ministrów, następnie będziemy przekazywać ją do parlamentu. Wcześniej jeszcze cały okres konsultacji, konsultacje społeczne – wskazał.

Morawiecki zwrócił uwagę, że podwyżka świadczenia "znacząco przekracza inflację". - Myślę, że troszeczkę to boli naszych oponentów politycznych, ponieważ oni myśleli, że podniesiemy może o 100 zł, może o 200 zł. Wtedy mówiliby, że inflacja i tak była wyższa. Teraz, zwróćcie uwagę szanowni państwo, drodzy Polacy, że nie ma żadnego takiego głosu, bo oni wiedzą, że nawet gdyby negatywne, pesymistyczne prognozy inflacyjne się sprawdziły, to i tak ta podwyżka do 800 zł znacząco przebija całą inflację – powiedział premier.

W połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500 plus zostanie zastąpione nową stawką – 800 plus. Rozwiązanie miałoby obowiązywać od nowego roku. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. 17 maja szef klubu KO Borys Budka poinformował, że Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Darmowe leki dla dzieci i osób 65 plus? Premier: Nie wykluczam, że jest to możliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.