DEON.pl - przybliżamy Kościół światu i świat Kościołowi

DEON.pl - przybliżamy Kościół światu i świat Kościołowi
Mariusz Han SJ

18 września mija 5 lat od uruchomienia portalu DEON.pl. Przy tej okazji chciałbym podzielić się z Wami kilkoma myślami, czym dla nas jest DEON.pl - pisze Mariusz Han SJ, manager portalu.

DEON.pl to pierwszy co do wielkości - obok Opoka.org.pl - społecznościowo-informacyjny portal katolicki. Został on stworzony i jest prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe w ramach Wydawnictwa WAM, które jest formalnym jego właścicielem i zarazem najstarszym katolickim wydawnictwem w Polsce ze swoją 140-letnią tradycją i historią. Dzisiaj mija 5 lat od momentu, kiedy DEON.pl rozpoczął swoją działalność. Należy dziś podziękować Panu Bogu, ale i ludziom, że dzieło, które tworzymy "dzień i w nocy" nadal się rozwija.

Serwis ten powstał po to, aby mówić o Panu Bogu, a mówić o Nim możemy przez pryzmat spraw rodzinnych, osobistych i bliskich każdemu człowiekowi. Zgodnie z myślą św. Ignacego, założyciela jezuitów, Pana Boga znaleźć można we wszystkim i we wszystkich. DEON.pl pretenduje zatem do bycia łącznikiem pomiędzy religią a życiem społecznym, co nie jest możliwe bez zapewnienia przyjaznego miejsca dla otwartych i inspirujących dyskusji na tematy religijne, społeczne, polityczne i kulturalne.

DEON.PL POLECA

Zobacz również: Dlaczego właśnie Deon?

Nazwa portalu to jakby kompilacja dwóch słów: DEO (z łac. Bóg) i ON (skrót od wyrażenia ON-LINE, oznaczającego bycie "w Internecie"). W dużym i potocznym uproszczeniu oznacza więc "Boga na łączach" lub "Boga w sieci" - głosimy Boga za pomocą Internetu, dostosowując przesłanie do ludzi młodych, dla których jest to naturalny sposób kontaktu z mediami.

Zobacz również: DEON - cóż to za dziwne słowo 

Trzon zespołu tworzy mała grupa ludzi, która swoją pracą i zaangażowaniem prowadzi dzieło w pewien sposób przełomowe w życiu całego polskiego Kościoła, a nie jest to takie proste w skali całej Polski i innych mediów społecznościowych, niekoniecznie związanych z Kościołem. Kiedy bowiem weźmiemy pod uwagę fakt, że np. strona Onet.pl ma dziś ok. 500 zatrudnionych pracowników i jest częścią potężnego koncernu medialnego, za którym stoją ogromne pieniądze, to skromna liczba pracowników i ilość środków w DEON-ie pozwala na zrobienie "tyle, o ile", choć nie mamy się dziś czego wstydzić.

Serwis ten współpracuje z organizacjami katolickimi oraz świeckimi. Realizuje i prowadzi wiele projektów, w tym największy polski serwis poświęcony papieżowi Franciszkowi (na Facebooku polubiło nas już ponad 177 tys. osób - facebook.com/papiezfranciszek). W ramach projektów DEON.pl tworzony jest również "FaceBóg - bo Bóg jest wszędzie" (facebog.deon.pl), gdzie można znaleźć krótkie i wartościowe myśli służące "ewangelizacji w sieci", oraz bardzo szybko dziś rozwijający się dział "Inteligentne życie" (facebook.com/InteligentneZycie), docierający do dziesiątków tysięcy ludzi, którym pomaga w ich codziennych zmaganiach z lękami, obawami czy radościami życia osobistego, małżeńskiego bądź społecznego. To tu spotykamy się z tematami tak bliskimi "przeciętnemu" księdzu w konfesjonale, katechetom na lekcjach religii, czy dorosłym w kontakcie z dziećmi lub współmałżonkami. Piszemy o relacjach między ludźmi, o wychowaniu dzieci. Piszemy o sposobach radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Staramy się wchodzić w konkrety, gdyż nie ma podpowiedzi uniwersalnych. Zależy nam na pokazaniu naszym czytelnikom, że w swoich problemach nie są osamotnieni, że sami też mogą nieść pomoc. Oferujemy również treści lżejsze, wiedząc, że Internet jest także miejscem, w którym ludzie szukają inteligentnej rozrywki.

Mamy również dział, w którym czytelnicy proszą nas o modlitwę w bardzo osobistych sprawach. Korespondujemy z tymi czytelnikami, a w drugi piątek każdego miesiąca odprawiamy w ich intencjach Mszę św. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Ciągle zadaje się pytanie, jak redagować dziś portal katolicki, by dotrzeć do tych, którzy pogubili się w swojej wierze, a nawet jawnie deklarują odejście od niej. Są też i tacy, którzy otwarcie podejmują walkę z Kościołem.

Portal DEON.pl ma ogromną przestrzeń, w której ludzie się odnajdują, także ci, którzy mają kryzys wiary lub w ogóle nie wierzą. Nie tylko w Pana Boga, ale w cokolwiek, co istnieje na świecie. Nie sztuką jest przekonywać przekonanych, sztuką jest docierać do tych, którzy od Boga się oddalili. To jeden z głównych celów portalu internetowego DEON.pl.

Chcielibyśmy, aby serwis ten, dzięki mądrym i opiniotwórczym treściom, służył wszędzie tam, gdzie jest potrzebna pomoc w codziennym życiu. Tematów jest wiele, jest zatem sporo wyzwań i nowych pomysłów na kolejne projekty. To bardzo ważne dziś, kiedy nastroje antychrześcijańskie w mediach są wszechobecne. Wiemy o tym i obserwujemy to w naszych "tradycyjnych" środkach masowego przekazu, takich jak TV, radio, film, kino, czy reklama. To tam właśnie najlepiej "sprzedają się" seks, celebryci, plotka, sensacja czy tani żart. To one tworzą i kreują współczesnego człowieka, który w zabieganiu nie wie już, co jest dla niego dobre, a co złe, który idzie za tym, co wydaje mu się ładne i przyjemne. Potem okazuje się, że to był fałsz, że twarda rzeczywistość weryfikuje ułudę stworzoną i przedstawioną w ładnym opakowaniu przez media.

DEON.pl z realizmem podchodzi do tego, co jest. Trzeba w życiu głosić i robić to, do czego jest się przekonanym. Nie wdawać się w spekulacje czy dyskusje, zwłaszcza w dzisiejszej Polsce, która jest podzielona na różne grupy, nawzajem się oczerniające i wytykające palcami. Nie ma sensu dolewać oliwy do ognia. Należy robić swoje, dzielić się Panem Bogiem z drugim człowiekiem i próbować go zainspirować wiarą. Warto poświęcić nasze życie tworzeniu dobra, a nie zastanawiać się całymi dniami, tygodniami, a nawet latami, jak działa zło. Nie należy bagatelizować działania zła w naszym życiu, ale nie powinniśmy mu poświęcać naszego drogocennego czasu.

DEON.pl jest dziś przez większość postrzegany jako portal katolicki, choć największy nacisk kładzie nie na religię, a na sprawy społeczne. Jest prawdą, że sprawy związane z duchowością, Kościołem i życiem religijnym w ogóle - to jeden z filarów portalu DEON.pl. Ale tym, co go odróżnia od innych serwisów poświęconych tematyce religijnej, jest to, że my nie stawiamy granicy między tym co duchowe a tym co świeckie. Wiara i duchowość są integralną częścią życia, tak jak rodzina, praca czy zainteresowania. My zatem, z perspektywy wiary, chcemy pisać o tym, czym ludzie żyją na co dzień.

Zastanawia i frapuje pytanie, jak my, jako portal DEON.pl możemy kształtować ten wizerunek i w jaki sposób możemy do tego celu wykorzystać Internet. Każdego dnia uczymy się nowych technologii. Są one równie przełomowe, jak druk za czasów Gutenberga, a w kolejnych stuleciach radio i telewizja. W naszym przekonaniu Internet to obecnie najważniejsze i najpotężniejsze medium, które staramy się wykorzystywać najlepiej, jak tylko możemy. Chcielibyśmy rozwijać się w tym kierunku, tworzyć platformę multimedialną oferującą autorskie treści wideo. Myślimy też o projektach, które pozwolą nam rozwinąć działalność z Radiem DEON (radiodeon.com) w Chicago. W 2014 roku uruchomiliśmy wersję mobilną strony (m.deon.pl), w planach są również aplikacje na smartfony. DEON.pl rozumie, że tylko rozwijając się, może być stale aktualny dla współczesnego odbiorcy.

Wreszcie DEON.pl to miejsce, gdzie średnio ok. 65 tysięcy użytkowników codziennie śledzi nie tylko bieżące wiadomości ze świata i Polski, ale korzysta również z serwisu religijnego, czyta i zgłębia tematy społeczne oraz kulturowe. Odnotowujemy ok. 6 miliona odsłon miesięcznie i niemal milion unikatowych użytkowników. To prawie pięć razy więcej odwiedzin niż miało to miejsce pięć lat temu, kiedy portal powstawał. W ostatnim roku liczba osób odwiedzających stronę główną zwiększyła się o prawie 60%. Te liczby dają nam ogromną siłę oddziaływania w świecie mediów społecznościowych oraz zmuszają w pewien sposób do poczucia wielkiej odpowiedzialności, gdyż za pośrednictwem serwisu "przybliżamy Kościół światu, a świat Kościołowi".

Życzę wszystkim naszym czytelnikom, aby DEON.pl pomagał im codziennie, przez kolejne 5 lat i więcej, zgłębiać tajemnicę naszej wiary, nadziei i miłości. Oby one właśnie były tym, co nas jednoczy, a nie dzieli.

o. Mariusz Han SJ

Szef i Manager portalu DEON.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

DEON.pl - przybliżamy Kościół światu i świat Kościołowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.