Duda rozmawiał z liderami państw NATO. „Przekazałem, jak wygląda w tej chwili sytuacja na Ukrainie”

Duda rozmawiał z liderami państw NATO. „Przekazałem, jak wygląda w tej chwili sytuacja na Ukrainie”
Fot. PAP/Radek Pietruszka
PAP / tk

W trakcie telekonferencji prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami państw NATO, UE i G7 zdałem krótką relację z ostatniej wizyty na Ukrainie oraz z rozmów z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim - powiedział prezydent Andrzej Duda.

We wtorek odbyło się wirtualne spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami państw NATO i UE, w tym z prezydentem RP. Tematem rozmów było wsparcie dla Ukrainy i sankcje przeciwko Rosji.

Prezydent podkreślił potem na konferencji prasowej, że podczas spotkania zdał krótką relację ze swojej ostatniej wizyty na Ukrainie. - Z wizyty w Kijowie, ale nie tylko, bo to także Borodzianka, bo to także Irpień, bo to także ten moment, kiedy zapoznano nas z sytuacją i ze stanem wówczas prac ekshumacyjnych w Buczy - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że zdał też relację z rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Byliśmy ja i prezydenci państw bałtyckich ostatnimi liderami, którzy bezpośrednio rozmawiali z prezydentem Zełenskim twarzą w twarz, nie za pośrednictwem linii telefonicznych, czy połączenia internetowego - zaznaczył prezydent.

- Jesteśmy w tej chwili świadkami rosyjskiej ofensywy na obszarze obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy" - powiedział prezydent Duda w wystąpieniu po naradzie.

Jak podkreślił, ofensywa Rosji na wschodzie Ukrainy była i jest obserwowana zarówno przez służby ukraińskie, jak i wywiady państw NATO. - Widać było grupujące się wojska; nie było wątpliwości, że ten atak nastąpi. Ocena tej sytuacji przez uczestników dzisiejszego spotkania, z prezydentem Bidenem na czele, jest absolutnie jednoznaczna: wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Ukraina potrzebuje wsparcia - oświadczył Duda.

- Był cały szereg deklaracji dalszego wsparcia Ukrainy - zarówno pod względem humanitarnym, jak i rzeczowego; tego Ukraina na pewno może się spodziewać - powiedział.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Duda rozmawiał z liderami państw NATO. „Przekazałem, jak wygląda w tej chwili sytuacja na Ukrainie”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.