Premierzy Finlandii i Szwecji o członkostwie tych krajów w NATO

Premierzy Finlandii i Szwecji o członkostwie tych krajów w NATO
Fot. K8 / unsplash.com
PAP / tk

Finlandia podejmie decyzję w sprawie swojego członkostwa w NATO w ciągu kilku tygodni - powiedziała premier Sanna Marin w środę na konferencji prasowej w Sztokholmie. Premier Szwecji Magdalena Andersson chce, by jej kraj został członkiem NATO jeszcze w czerwcu.

Zapewniła, że jest świadoma różnic w statusie państwa współpracującego i państwa członkowskiego Sojuszu.

- Nie ma innej gwarancji niż artykuł 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego o zobowiązaniu sojuszników do kolektywnej obrony) - podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.

Premier Szwecji Magdalena Andersson chce, by jej kraj został członkiem NATO jeszcze w czerwcu - podał dziennik "Svenska Dagbladet". Może się to stać na szczycie Sojuszu w Madrycie w dniach 29-30 czerwca.

Według gazety 24 maja decyzję w tej sprawie ma podjąć Partia Robotnicza - Socjaldemokraci, której przewodniczy Andersson. Na początku tygodnia ugrupowanie to ogłosiło, że nieaktualna jest jego decyzja z listopada ubiegłego roku o niewstępowaniu Szwecji do sojuszy wojskowych. Ponadto do 31 maja ma zostać opublikowany raport rządu oraz opozycji w sprawie kierunków polityki bezpieczeństwa kraju, w którym brane jest pod uwagę wstąpienie Szwecji do NATO.

DEON.PL POLECA

Podobna analiza ma być w środę po południu przedstawiona w Helsinkach. Premier Finlandii Sanna Marin tego samego dnia odwiedziła Sztokholm. Szefowe rządów Szwecji i Finlandii zgodziły się, że oba kraje będą koordynować politykę bezpieczeństwa, ale w swoich decyzjach będą niezależne.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Premierzy Finlandii i Szwecji o członkostwie tych krajów w NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.