Głośny proces w Finlandii. W tle cytowanie Biblii i "obraza homoseksualistów"

Głośny proces w Finlandii. W tle cytowanie Biblii i "obraza homoseksualistów"
fot. ADF International / YouTube
Vatican News / pk

Rozpoczął się proces 63-letniej Päivi Marii Räsänen, fińskiej polityk, która została oskarżona o obrazę homoseksualistów, a także za to, że cytowała Biblię. Wraz z kobietą może zostać skazany również luterański biskup, który opublikował jej książkę zatytułowaną "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich".

Obydwoje oskarżani są o podżeganie do nienawiści przeciwko homoseksualistom. Ich adwokat podkreśla, że proces ten ma fundamentalne znaczenie, gdy chodzi o przyszłość demokracji w Europie i prawo chrześcijan do wolnego wyrażania swej wiary.

Groźba dwóch lat więzienia za obrazę homoseksualistów

Proces rozpoczął się w poniedziałek w Helsinkach. 63-letnia Päivi Maria Räsänen, która jest byłą minister spraw wewnętrznych Finlandii i parlamentarzystką z ramienia chrześcijańskiej partii demokratycznej przyszła do gmachu sądu z własną Biblią, za cytowanie której została oskarżona (dokładnie za List do Rzymian 1:24-27). Fińskie media przypominają, że w przeszłości brała udział w procedowaniu przepisów nt. mowy nienawiści, na podstawie których teraz jest sądzona. Zarzuca się jej także, że skrytykowała Kościół luterański w swej ojczyźnie za popieranie ideologii LGBT i gejowskiej parady w Helsinkach i napisała książkę przedstawiającą chrześcijańską wizję rodziny. Za wydanie tej książki wraz z nią przed sądem stanął luterański biskup Juhana Pohjola. Obydwojgu grożą dwa lata więzienia za obrazę homoseksualistów.

Räsänen podkreśla, że jej poglądy nie wynikają z nienawiści

W auli Räsänen zeznała, że wizja małżeństwa jaką prezentuje wynika z jej chrześcijańskiej wiary, która głosi, że małżeństwo jest związkiem jedynie kobiety i mężczyzny, jak naucza tego Biblia. Podkreśliła zarazem, że poglądy te nie wypływają z nienawiści wobec kogokolwiek. Prokurator generalny stwierdził jednak, w obecności trzech sędziów, że "ten kto krytykuje postępowanie homoseksualistów intencyjnie prowokuje nienawiść wobec osób homoseksualnych". Rozprawa została odroczona do 14 lutego.

DEON.PL POLECA

Adwokat oskarżonych, Lorcan Price, przypomina, że konstytucja Finlandii gwarantuje wolność wypowiedzi, jak i wolność religijną. Wskazuje, że sprawa ta będzie miała ogromne znaczenie dla przyszłości demokracji i poszanowania praw chrześcijan. - Nawet jeśli zostaną uniewinnieni, to i tak ludzie będą się coraz bardziej bali otwarcie wyrażać swe opinie w obawie, by nie stanąć przed sądem - podkreśla Price. Przypomina zarazem, że pod pretekstem ochrony środowisk LGBT coraz więcej państw wdraża przepisy poważnie ograniczające możliwość jakiejkolwiek dyskusji na ten temat. Przykładem jest procedowane we Włoszech prawo Zan, którego przyjęcie naruszałoby prawa chrześcijan w zakresie wolności słowa, opinii i edukacji.

 

Źródło: Vatican News / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Głośny proces w Finlandii. W tle cytowanie Biblii i "obraza homoseksualistów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.