Niemieccy biskupi popierają kampanię LGBT, krytykującą Kościół

Niemieccy biskupi popierają kampanię LGBT, krytykującą Kościół
fot. Jomarc Cala / Unsplash
KAI / pk

Konferencja Episkopatu Niemiec opublikowała 24 stycznia oficjalne oświadczenie biskupa Helmuta Diesera z Akwizgranu. W imieniu Konferencji Biskupów Niemieckich wyraził on w nim zadowolenie z akcji LGBT, mówiąc, że kampania jest "znakiem, że pracujemy nad tym, aby taki klimat wolności od strachu powstał i zapanował w naszym Kościele".

Nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu i tożsamości płciowej musi się zmienić - a niemiecka Droga Synodalna jest właściwym środkiem do osiągnięcia tego celu. Takie było przesłanie diecezji i stowarzyszeń kościelnych 24 stycznia z okazji kampanii "Out In Church".

DEON.PL POLECAKampania, która ma swoją stronę internetową, obejmuje m.in. manifest, film telewizyjny "prime time" w ARD, filmy w mediach publicznych, publikację książkową oraz liczne reportaże, wiadomości i wywiady w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

Bp Helmut Dieser zadowolony z akcji LGBT

Konferencja Episkopatu Niemiec opublikowała 24 stycznia, oficjalne oświadczenie biskupa Helmuta Diesera z Akwizgranu. W imieniu Konferencji Biskupów Niemieckich wyraził on w nim zadowolenie z akcji LGBT, mówiąc, że kampania jest "znakiem, że pracujemy nad tym, aby taki klimat wolności od strachu powstał i zapanował w naszym Kościele".

Biskup oświadczył: "Nikt nie powinien być dyskryminowany, dewaluowany czy kryminalizowany z powodu swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Ponieważ na Drodze Synodalnej uczymy się głębiej rozumieć, że orientacja seksualna i tożsamość płciowa są częścią osoby i mamy obraz człowieka, który mówi nam, że osoba jest absolutnie kochana przez Boga i na tym fundamencie na nowo na Drodze Synodalnej podchodzimy do tematów orientacji seksualnej, tożsamości, ale także pomyślnej seksualności".

Hierarcha jest "przekonany, że na Drodze Synodalnej, zwłaszcza na naszym forum, które zajmuje się tymi pytaniami, mamy przestrzeń, aby odpowiedzieć na te pytania w sposób konstruktywny, tak aby właśnie to, czego ta grupa, która teraz się ujawniła, najbardziej pragnie, czyli wolność od lęku, zostało rzeczywiście osiągnięte".

Biskupi z zadowoleniem przyjmują kampanię

Diecezja Essen ogłosiła 24 stycznia wieczorem, że popiera inicjatywę "#OutinChurch". Biskup Franz-Josef Overbeck "już dwa lata temu wezwał Kościół do 'odpatologizowania' homoseksualizmu" - czytamy w oświadczeniu diecezji. Wikariusz Generalny ks. Klaus Pfeffer bierze udział w tej kampanii poprzez książkę o tym samym tytule, która ukaże się w maju w wydawnictwie Herder-Verlag.

Biskup Osnabrück Franz-Josef Bode powiedział, że docenia kampanię jako "odważny krok 125 pracowników Kościoła katolickiego z całego kraju". Wezwał również do zmiany prawa pracy. - Niezawodne rozwiązanie może przynieść Droga Synodalna - powiedział bp Bode.

Diecezja Würzburg poinformowała dzisiaj, że diecezjalna "Duszpasterska Grupa Robocza Regenpastoral" powołana przez biskupa Franza Junga z zadowoleniem przyjmuje kampanię na rzecz osób LGBT.

Biskup drezdeńsko-miśnieński Heinrich Timmerevers pochwalił akcję "ujawnienia" i podziękował aktywistom na oficjalnym koncie Twitter swojej diecezji za "imponujące świadectwa", za które był "bardzo wdzięczny".

Działacze LGBT domagają się "dostępu do sakramentów katolickich"

Między innymi na oficjalnej stronie archidiecezji hamburskiej opublikowano cytaty i zdjęcia, w których arcybiskup Heße z zadowoleniem przyjął kampanię na rzecz osób LGBT, która w mediach i przez stowarzyszenia katolickie rozpowszechniana jest pod nazwą "#OutInChurch". Ponadto archidiecezja hamburska ogłosiła na Facebooku, że kampania LGBT chce "zrewidować oszczercze stwierdzenia dotyczące nauczania Kościoła na temat płci i seksualności" a działacze LGBT domagają się "dostępu do sakramentów katolickich".

Abp Heße wyjaśnił, że postulaty kampanii LGBT powinny być realizowane na Drodze Synodalnej. Debata "powinna doprowadzić do dalszego rozwoju kościelnej moralności seksualnej, a także kościelnego prawa pracy". Arcybiskup Hamburga powiedział, że ma "szacunek dla ludzi, którzy w tej kampanii wyznają swoją orientację seksualną".

- Kościół, w którym ludzie muszą się ukrywać z powodu swojej orientacji seksualnej, nie może być, moim zdaniem, w duchu Jezusa. Zawsze jesteśmy wezwani do autentyczności i przejrzystości przed Bogiem i, oczywiście, przed sobą nawzajem! Nie wolno i nie należy się tego obawiać - powiedział abp Heße.

Telewizja publiczna ARD wspiera kampanię w internecie i w telewizji poprzez film "Takimi, jakimi stworzył nas Bóg: Coming out w Kościele katolickim". W poniedziałek gazeta "Bild" przedstawiła również pracowników kościelnych w związkach homoseksualnych, w tym księży, którzy sami się identyfikują jako "geje".

Poza oficjalnym wsparciem chodzi także o prawo pracy: aktywiści LGBT domagają się m.in. zmiany kościelnego prawa pracy tak, aby "życie zgodne z orientacją seksualną i tożsamością płciową" nie prowadziło do zwolnienia z pracy.

Kilka stowarzyszeń katolickich w Niemczech również wyraziło solidarność z kampanią.

Nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu

"2357. Homoseksualizm oznacza relacje między mężczyznami lub kobietami odczuwającymi pociąg płciowy, wyłączny lub dominujący, do osób tej samej płci. Przybierał on bardzo zróżnicowane formy na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. Jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona. Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane". Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane.

2358. Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

2359. Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej".

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Niemieccy biskupi popierają kampanię LGBT, krytykującą Kościół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.