Amerykanie o pomocy dla Ukrainy. "Możliwe dostarczenie broni, umożliwiającej atakowanie lotnisk na terenie Rosji"

Amerykanie o pomocy dla Ukrainy. "Możliwe dostarczenie broni, umożliwiającej atakowanie lotnisk na terenie Rosji"
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
PAP/ kb

Wiceminister obrony USA Kathleen Hicks oświadczyła, że Stany Zjednoczone są gotowe rozpatrzyć możliwość dostarczenia Ukrainie broni, umożliwiającej atakowanie lotnisk na terenie Rosji – podał w środę Głos Ameryki.

„Tak, nadal analizujemy rodzaje broni, o które proszą Ukraińcy, pod takim kątem, żeby miała ona trochę większy zasięg” – cytuje Głos Ameryki słowa Hicks na spotkaniu z dziennikarzami specjalizującymi się w sprawach wojskowych, w odpowiedzi na pytanie, czy USA rozważają przekazanie Ukrainie broni pozwalającej na atakowanie wojskowych lotnisk w Rosji.

Amerykanie przekażą broń dla Ukrainy?

Wiceminister zastrzegła jednak, że nie należy wybiegać naprzód. „Dopóki te pakiety nie zostaną ogłoszone, nie chciałabym uprzedzać decyzji naszego prezydenta. Ale procedujemy nad tymi pakietami bardzo szybko. Myślę, że dowiedzą się państwo więcej w najbliższych dniach” – oznajmiła.

Hicks dodała, że USA nadal będą się dzielić ze stroną ukraińską informacją wywiadowczą oraz dostarczać amunicję.

We wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że USA pracują nad dostarczeniem Ukrainie systemów artylerii, o które zwróciły się władze tego kraju. Jak dodała, chodzi zarówno o uzbrojenie z magazynów USA, jak i pomoc w przekazaniu broni od innych sojuszników.

DEON.PL POLECA

Rzeczniczka nie sprecyzowała, o jaki system artylerii chodzi, lecz powiedziała, że przedstawiciele obydwu krajów niedawno odbyli szczegółową rozmowę "punkt po punkcie" na temat uzbrojenia, którego potrzebuje Ukraina.

Psaki zaznaczyła też, że w ocenie USA zbliżająca się rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy będzie początkiem potencjalnie długiej i brutalnej fazy wojny. Dodała, że mimo koncentracji sił w Donbasie, Rosja prawdopodobnie będzie kontynuowała ostrzał rakietowy Kijowa i innych miast. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Amerykanie o pomocy dla Ukrainy. "Możliwe dostarczenie broni, umożliwiającej atakowanie lotnisk na terenie Rosji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.