Premier Morawieckie: NATO może sprawić, by Rosja wycofała sie z Ukrainy

Premier Morawieckie: NATO może sprawić, by Rosja wycofała sie z Ukrainy
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i premier Belgii Alexander De Croo podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie (fot. Marcin Obara/PAP)
PAP/mk

Polska jest za zastosowaniem wobec Rosji "druzgocących sankcji", aby wymusić na Władimirze Putinie wycofanie wojsk z Ukrainy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

NATO nie jest stroną w wojnie, ale możemy przekonywać, zniechęcać Kreml i sprawić, by Rosja wycofała się z terytorium Ukrainy; wojnę trzeba powstrzymać, siły rosyjskie powinny wrócić do domu - stwierdził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany po spotkaniu z premierem Belgii Alexandrem De Croo, o działania Komisji Europejskiej wobec Polski dotyczące praworządności m.in. o to, czy spodziewa się, że presja na Polskę będzie wywierana po zakończeniu wojny.

- Nie łączę dwóch oddzielnych tematów. Z jednej strony mamy cały zestaw nieporozumień, jeśli chodzi o kwestię praworządności. (...) Z drugiej strony mamy straszliwą wojnę i wszystko to, co dzieje się w Ukrainie - powiedział premier.

Wyraził zadowolenie, że są partnerzy zagraniczni, którzy zdają sobie sprawę z tego, co dzieje się na Ukrainie.

- Możemy się różnić, jeśli chodzi o pewne proponowane rozwiązania, ale wszyscy jesteśmy pełni dobrej woli i jesteśmy gotowi, by rozmawiać podczas posiedzeń Rady Europejskiej, czasami przez wiele, wiele godzin, po to, by wypracować pozytywne rozwiązania - zaznaczył.

Polska – jak kontynuował – zachęca wszystkich partnerów do tego, by wprowadzić druzgocące sankcje.

- Jesteśmy przekonani, że tę wojnę można wygrać albo na drodze militarnej, albo gospodarczej. My, jako że NATO nie jest stroną w wojnie, możemy przekonywać, zniechęcać Kreml, sprawić, by Rosja wycofała się z terytorium Ukrainy, mówiąc głośno, że tę wojnę trzeba powstrzymać, że siły rosyjskie powinny wrócić do domu - podkreślił Morawiecki.

- Nie łączę kryzysu uchodźczego i wszystkiego, co dzieje się na terytorium Ukrainy, z kwestią długiego sporu dotyczącego praworządności - zaznaczył szef polskiego rządu.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Premier Morawieckie: NATO może sprawić, by Rosja wycofała sie z Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.