Duda: Wizyta prezydenta USA w Polsce to dla nas absolutnie fundamentalne wydarzenie

Duda: Wizyta prezydenta USA w Polsce to dla nas absolutnie fundamentalne wydarzenie
Prezydent RP Andrzej Duda (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / tk

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce to dla nas absolutnie fundamentalne wydarzenie - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że obecnie jest czas spotkań związanych z budowaniem bezpieczeństwa naszego kraju.

Prezydent podkreślił, że zbliża się rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę i - jak zaznaczył - "cały szereg różnych międzynarodowych wydarzeń". Jak wskazał, dwa najważniejsze z nich to Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa i wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Jak ocenił, ta wizyta to "dla nas absolutnie fundamentalne wydarzenie".

- Jest to więc czas dla nas także i spotkań związanych z budowaniem bezpieczeństwa Rzeczpospolitej na tej niwie politycznej, w rozmowach z naszymi sojusznikami, w spotkaniach które prowadzą nas do najważniejszego wydarzenia politycznego, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa w tym roku, a mianowicie szczytu NATO, który będzie miał miejsce na początku lata na Litwie, w tym roku w Wilnie - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że przygotowania do tego szczytu "toczą się pełną parą" i zbliżające się spotkania, które w najbliższym czasie odbędą w Warszawie i w innych miejscach, są już działaniami przygotowawczymi "do tego, na czym nam zależy najbardziej".

DEON.PL POLECA

- Przede wszystkim zależy nam na tym, by wzmacniać bezpieczeństwo Polski, by nie tylko doprowadzić do pełnej realizacji postanowień szczytu madryckiego, ale także, aby przyjąć nowe postanowienia, które z jednej strony pozwolą nam w jeszcze lepszym stopniu i bardziej wydajnym wspierać Ukrainę w jej obronie terytorium, w odpieraniu rosyjskiej napaści, wspólnie w ramach porozumień sojuszniczych, ale przede wszystkim wzmacniać nasze bezpieczeństwo, przede wszystkim wzmacniać bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, a więc skłonić naszych sojuszników do tego, by skierować większe siły tutaj militarne, które będą stacjonowały w naszej części Europy na wschodniej flance NATO, aby stworzyć nowe programy w tym zakresie, aby zwiększać też w tym zakresie obecność infrastrukturalną Sojuszu w naszej części Europy - podkreślił prezydent.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Duda: Wizyta prezydenta USA w Polsce to dla nas absolutnie fundamentalne wydarzenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.