Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim we Lwowie

Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim we Lwowie
We Lwowie odbyło się spotkanie prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy (fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP)
PAP / polsatnews.pl / tk

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski, którzy spotkali się w środę we Lwowie, podpisali Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Prezydent Zełenski przyjechał w środę do Lwowa, gdzie rozmawiał o sytuacji w zachodnich regionach Ukrainy, w szczególności graniczących z Białorusią. Wysłuchał raportu o działaniach w walce z dywersją, stanie umocnień na granicy, a także o zaopatrzeniu wojsk i służb granicznych w regionach graniczących z Białorusią.

Prezydenci Polski i Litwy we Lwowie

Do Lwowa przybyli w środę także prezydenci Polski i Litwy, gdzie spotkali się z prezydentem Zełenskim. "Dziś we Lwowie została podpisana Wspólna Deklaracja Prezydentów Trójkąta Lubelskiego" - podała Kancelaria Prezydenta RP na Twitterze, informując o spotkaniu.

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy. - Jestem wdzięczny za decyzję, która została podjęta przez rząd Polski - powiedział prezydent Ukrainy na wspólnej konferencji.

- Mogę wygłosić bardzo ważne słowa dla naszej obronności, dla naszego państwa, dla naszych sił zbrojnych, dla naszej wspólnej obrony, dla obrony Ukrainy a także całej Europy. Jest to słowo: czołgi. Jestem wdzięczny za decyzję, która została podjęta przez rząd Rzeczypospolitej Polski – rozpoczął przemówienie Wołodymyr Zełenski.

- Jestem wdzięczny Litwinom, jestem wdzięczny bezpośrednio panu, panie prezydencie za decyzję przekazania Ukrainie systemów obrony powietrznej, które wzmocnią obronę naszych systemów energetycznych przed atakami irańskich dronów - dodał przywódca Ukrainy.

- Ukraina jest absolutnie wdzięczna za te decyzje. To naprawdę wspaniałe, że podejmujemy je w formacie Trójkąta Lubelskiego. Pokazuje to, jak ważne jest nasze spotkanie, jak istotna jest nasza współpraca, pomiędzy naszymi krajami, rzeczywistymi przyjaciółmi i partnerami - zaznaczył Zełenski.

- W imieniu narodu ukraińskiego jestem wdzięczny narodowi polskiemu i litewskiemu za to, że okazali gotowość stanięcia przy naszym boku na drodze do zwycięstwa. Razem zapewnimy to zwycięstwo jako bracia, jako sojusznicy, jako cały wolny świat – stwierdził prezydent Ukrainy.

Źródło: PAP / polsatnews.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Skomentuj artykuł

Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim we Lwowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.