Dynamiczna pogoda w Tatrach. W poniedziałek trzecia rocznica tragicznej burzy

Dynamiczna pogoda w Tatrach. W poniedziałek trzecia rocznica tragicznej burzy
fot. Blazej Lyjak / Depositphotos
PAP / pk

Najbliższy tydzień w Tatrach zapowiada się ze zmienną, dynamiczną i gwałtowną pogodą. Synoptycy zapowiadają obfite opady deszczu i burze, a od piątku powrócą upały. Trzy lata temu podczas podobnych warunków atmosferycznych, w Tatrach zginęło 4 turystów rażonych piorunem na Giewoncie.

W poniedziałek mija trzecia rocznica gwałtownej burzy na Giewoncie, podczas której zginęły cztery osoby, a ponad 150 zostało rannych. Wtedy pogoda była podobna jak obecnie, upały były przerywane intensywnymi opadami. Nawałnica nad Tatry przyszła bardzo szybko. Rano pogoda sprzyjała wędrówkom, po południu rozpętała się potężna ulewa z piorunami. Porażeni zostali turyści tuż przy krzyżu na szczycie Giewontu.

Ratownicy nie przestają przestrzegać turystów

Dlatego ratownicy nie przestają przestrzegać turystów. - Pamiętajmy, że po obfitych opadach w weekend, część szlaków może być pod wodą, szczególnie tam, gdzie musimy przekraczać cieki wodne. Gdzieniegdzie będzie dużo błota, szczególnie na Ścieżce nad Reglami czy w okolicy Czerwonej Przełęczy. Oznacza to, że na szlakach będzie ślisko. W czasie burz pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa: wychodzimy wcześnie rano, sprawdzamy prognozę i monitorujemy sytuację pogodową używając np. aplikacji burzowych. Do plecaka warto zabrać pelerynę, dodatkowe ubranie i herbatę w termosie - powiedział przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Przypomniał on także, że podczas burzy nie wolno przebywać na graniach, szczytach i blisko metalowych sztucznych ułatwień jak drabinki czy łańcuchy. W czasie burzy nie należy chować się pod drzewami. Niebezpieczne jest też przebywanie blisko cieków wodnych.

DEON.PL POLECA

Jak dodał Zając, ulewne deszcze i burze spodziewane są w Tatrach do wtorku. Środa i czwartek mają przynieść zmianę pogody, jednak po bezchmurnych porankach w ciągu dnia zachmurzenie będzie rosło. Mogą się wypiętrzać ciężkie, kłębiaste chmury, z których mogą utworzyć się konwekcyjne burze, lokalnie o gwałtownym przebiegu.

Na piątek z kolei zapowiadana jest bezchmurna pogoda, bez opadów i ta tendencja ma utrzymać się również w weekend. Pod koniec wakacji wrócą również upały.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Dynamiczna pogoda w Tatrach. W poniedziałek trzecia rocznica tragicznej burzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.