Egipt: niemal 100 kobiet zaprzysiężonych do Rady Państwa

Egipt: niemal 100 kobiet zaprzysiężonych do Rady Państwa
Fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI
PAP / tk

W Egipcie do Rady Państwa przyjęto 98 kobiet. Pierwszy raz w historii tego kraju do tej instytucji zaprzysiężono płeć żeńską.

Kobiety złożyły przysięgę podczas uroczystości w Kairze przed głównym sędzią Rady Państwowej Muhammadem Hossamem ad-Dinem. - Są cennym uzupełnieniem Rady - oświadczył podczas zaprzysiężenia ad-Din.

DEON.PL POLECA- To jest pamiętny dzień. To marzenie także poprzednich generacji. Kobieta w jednej z głównych instytucji w Egipcie i arabskim świecie to było marzenie - powiedziała agencji AP sędzia Radwa Helmy, jedna z nowo powołanych.

Ważna rola kobiet w egipskiej Radzie Państwa

W marcu prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi apelował do kobiet, by kandydowały do Rady Państwa oraz do pracy w Prokuraturze Generalnej. Dotychczas w skład tych instytucji wchodzili sami mężczyźni. Decyzję prezydenta poparły rzesze aktywistów. Egipska Narodowa Rada ds. Kobiet (NCWR) oceniła, że władze pragną dalszego wzmacniania pozycji kobiet w kraju.

Rada Państwa została powołana w 1946 roku jako niezależny organ sądowniczy, który przede wszystkim zajmuje się sprawami administracyjnymi, dyscyplinarnymi i apelacjami od wyroków. Rozpatruje też projekty ustaw i umowy, których stroną jest rząd. Instytucja latami odrzucała kandydatury kobiet. W ostatnim czasie wiele kobiet kwestionowało decyzje organu wskazując, że są dyskryminujące.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Zinkow

[Książka] jest dość charakterystyczna. Punktem wyjścia jest właściwie jej część II, czyli publikacja Listów z podróży Karola Drzewieckiego [...]. Oddają one w znacznym stopniu stan ówczesnej wiedzy na temat odległej przeszłości Egiptu, gdyż Drzewiecki do...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Egipt: niemal 100 kobiet zaprzysiężonych do Rady Państwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.