Eksperci ONZ: Nawalny powinien być ewakuowany za granicę, jego życie jest zagrożone

Eksperci ONZ: Nawalny powinien być ewakuowany za granicę, jego życie jest zagrożone
(fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
7 miesięcy temu
PAP / jb

Eksperci Rady Praw Człowieka ONZ wezwali w środę Rosję, by pozwoliła na pilną medyczną ewakuację Aleksieja Nawalnego za granicę. Według nich życie więzionego opozycjonisty jest poważnie zagrożone, a warunki, w których przebywa, mogą stanowić tortury.

 

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, że p. Nawalny jest trzymany w warunkach, które mogą stanowić tortury lub okrutne, nieludzkie i poniżające traktowanie w ośrodku, który nie spełnia międzynarodowych standardów" - napisała w oświadczeniu czwórka niezależnych ekspertów powołanych przez ONZ do zbadania sprawy.

Sprawozdawcy wyrazili również "skrajne zaniepokojenie" tym, że obecne zagrożenie dla życia Nawalnego w połączeniu z poprzednimi atakami na niego "stanowią część celowego odwetu" za krytykę rosyjskich władz.

"Wzywamy rosyjskie władze, by zapewniły p. Nawalnemu dostęp do jego własnych lekarzy i by pozwoliły mu na ewakuację za granicę z pilnych powodów medycznych, tak jak to zrobiły w sierpniu 2020 r." - napisali eksperci, nawiązując do zamachu z użyciem broni chemicznej na opozycjonistę.

Jest to już trzeci oficjalny list ekspertów ONZ w sprawie Nawalnego. Poprzednie, z sierpnia i grudnia 2020 r., dotyczyły jego otrucia i próby zabójstwa.

Czwórka powołanych przez ONZ ekspertów to pochodząca z Bangladeszu prawniczka Irene Khan, ekspertka ds. wolności słowa, szwajcarski prawnik Nils Melzer, specjalizujący się w sprawach tortur, chilijski lekarz Morris Tidball-Binz, specjalny sprawozdawca ds. pozasądowych egzekucji oraz Tlaleng Mokofeng z RPA, sprawozdawczyni ONZ ds. zdrowia.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Eksperci ONZ: Nawalny powinien być ewakuowany za granicę, jego życie jest zagrożone
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.