Etap dla Lopeza, awans Przygońskiego

Jakub Przygoński (Orlen Team) zajął szóste miejsce na 12. etapie Rajdu Dakar z San Juan do San Rafael w Argentynie o długości 796 km, w tym 476 km odcinka specjalnego. To najlepszy jego wynik etapowy w tegorocznej imprezie. Po tym sukcesie polski motocyklista awansował na ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej. Etap wygrał Chilijczyk Francisco Lopez. Lider klasyfikacji generalnej Francuz Cyril Despres był ósmy i utrzymał prowadzenie.

Na drugiej pozycji uplasował się Norweg Pal Ullevalseter, a na trzeciej Hiszpan Marc Coma. Czwartkowy etap był najdłuższym w tegorocznym rajdzie. Po przejechaniu 476 km odcinka specjalnego zawodnicy musieli jeszcze pokonać 297 km, aby dojechać do bazy. Jacek Czachor na metę dwunastego etapu przyjechał jako 21. i utrzymał 15. lokatę w klasyfikacji generalnej. Krzysztof Jarmuż z etapu na etap spisuje się coraz lepiej. W czwartek był 19. i awansował do czołowej "30" (jest 28.).

Jadący quadem Rafał Sonik był czwarty i taką samą pozycję zajmuje w klasyfikacji generalnej. Liderem jest Argentyńczyk Marcos Patronelli, który wyprzedza brata Alejandra.

Wśród kierowców samochodów etap wygrał lider klasyfikacji generalnej Hiszpan Carlos Sainz. Drugie miejsce zajął reprezentant Kataru Nasser Al Attiyah, trzecie Amerykanin Mark Miller. Wszyscy trzej to kierowcy fabrycznego zespołu Volkswagena. Na czwartej pozycji uplasował się Francuz Stephane Peterhansel jadący BMW. W klasyfikacji generalnej prowadzi Sainz przed Al Attiyahem i Millerem. Czwarty Peterhansel traci do trójki zawodników niemieckiego teamu już ponad 2 godziny.

Rajd zakończy w sobotę 14. etap z San Rafael do Buenos Aires.