Euroliga: Asseco Prokom Gdynia w TOP 16!

David Logan dał Asseco awans do TOP 16 (fot. PAP/Adam Warżawa)

Koszykarze Asseco Prokom Gdynia awansowali do szesnastki najlepszych drużyn Europy. W ostatniej kolejce grupy D Euroligi gdynianie pokonali u siebie BC Chimki Moskwa.

Prokom aby awansować potrzebował wygrać z rosyjską drużyną i liczyć na pokonanie Armani Jeans Mediolan przez Real Madryt. Po pierwszej - wyrównanej kwarcie - w drugiej mistrzowie Polski ruszyli do zdecydowanego ataku. Zdobyli 23 punkty tracąc zaledwie osiem i wydawało się, że kwestia zwycięstwa jest już rozstrzygnięta. Co z tego, skoro z toczącego się równolegle spotkania w Mediolanie dobiegały niepokojące wieści. Po pierwszej połowie Real przegrywał z Armani 32:39 i to rywale byli bliżsi awansu.

Informacje o wyniku spotkania we Włoszech musiały demotywująco podziałać na zawodników z Gdyni, bowiem w trzeciej kwarcie stracili niemal całą przewagę. Po 30. minutach Prokom prowadził już tylko 3 punktami. Za to w Mediolanie do pracy zabrała się drużyna "Królewskich". Real odrobił straty i wyszedł na prowadzenie. Przed ostatnimi kwartami obu spotkań kwestia awansu pozostawała nierozstrzygnięta.

Jako pierwsze zakończyło się spotkanie Armani - Real. Hiszpanie nie pozwolili ambitnie walczącym gospodarzom rozstrzygnąć losów awansu na swoją korzyść. Wygrali 75:66 i uwaga kibiców mogła skupić się na meczu w Gdyni, który kończył się kilka minut później.

Nad Bałtykiem trwała tymczasem zażarta walka o zwycięstwo. Pewni awansu goście nie zamierzali ułatwiać zadania gospodarzom. Wprawdzie Prokom prowadził kilkoma punktami, ale 2-3 udane akcje Chimki mogły odmienić losy spotkania. Kibice Asseco do ostatnich sekund drżeli o wynik. Ale Prokom nie wypuścił z rąk szansy, wygrywając ostatecznie 75:70. Bohaterem Gdyni został Davis Logan, który w sumie zdobył 24 punkty, a w końcówce celnymi rzutami wolnymi zapewnił zwycięstwo mistrzom Polski.