Euroliga: Brawo Wisła! Koszykarki w Final Four

Ewelina Kobryn z Wisły nie zawiodła w decydujących momentach meczu z Frisco Sika. (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
inf. wł. / ŁK

Wisła Can Pack Kraków awansowała do Final Four Euroligi koszykarek! W trzecim, decydującym spotkaniu, po zaciętej walce "Biała Gwiazda" pokonała Frisco Sika Brno 78:73.

Pierwsza połowa meczu była niezwykle wyrównana, a wynik oscylował w okolicach remisu. Celny rzut za trzy Iziane Castro Marques w ostatniej sekundzie dał "Białej Gwieździe" dwupunktowe prowadzenie po pierwszej kwarcie meczu. W drugiej odsłonie wiślaczki dwukrotnie wygrywały pięcioma "oczkami" (29:24 oraz 34:29), ale Frisco Sika szybko odrabiało straty. W ostatniej akcji pierwszej połowy trafiła Liron Cohen i Wisła na przerwę schodziła ponownie z dwoma punktami przewagi.

Po zmianie stron krakowianki wzmocniły obronę. Czeszki zaczęły się mylić i Wisła pod koniec trzeciej odsłony meczu, po celnych rzutach wolnych Eweliny Kobryn prowadziła już 63:55, a do ostatniej kwarty przystępowała z sześciopunktową przewagą.

Na początku decydującej odsłony meczu zawodniczki obu drużyn miały kłopot z trafieniem do kosza. W efekcie pierwszy celny rzut oddały przyjezdne po upływie dwóch i pół minuty. Po chwili Frisco Sika trafiło ponownie i przegrywało tylko jednym koszem. Gdy do końca pozostawało pięć minut gry, na tablicy wyników wyświetlił się remis - po 65. Od tej chwili Wisła w 1,5 minuty zdobyła osiem punktów z rzędu ("trójka" Kobryn, z gry trafiła Janell Burse, rzut wolny wykorzystała Marta Fernandez, ponownie Kobryn, tym razem za dwa) i była coraz bliżej sukcesu. Zawodniczki z Brna zdołały zmniejszyć przewagę gospodyń do trzech "oczek" po celnej "trójce" Jeleny Skerovic, ale losów meczu nie potrafiły już zmienić, a zawodniczki, sztab szkoleniowy i kibice Wisły długo po ostatnim gwizdku fetowali awans do Final Four Euroligi.

Turniej finałowy odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia. Oprócz Wisły zagrają w nim ROS Casares Walencja, Spartak Moskwa i UMMC Jekaterynburg z Agnieszką Bibrzycką w składzie.

Wisła Can Pack Kraków - Frisco Sika Brno 78:73 (26:24, 21:21, 16:12, 15:16)