FC Barcelona klubowym mistrzem świata

FC Barcelona pokonała po dogrywce Estudiantes de La Plata 2:1 (1:1, 0:1) i po raz pierwszy w historii triumfowała w klubowych mistrzostwach świata.

Dla hiszpańskiego klubu jest to szóste trofeum wywalczone w 2009 roku - wcześniej wygrali ligę, Ligę Mistrzów, rozgrywki o Puchar Króla oraz sięgnęli po Superpuchar Hiszpanii i Superpuchar Europy.

"Blaugrana" ma dwóch bohaterów - najpierw Pedro doprowadził do dogrywki pięknym, technicznym strzałem głową w 89. minucie. W doliczonym czasie gry zwycięzką bramkę zdobył najlepszy piłkarz roku - Lionel Messi. Argentyńczyk po raz pierwszy w karierze mierzył się z klubem z ojczyzny i w dogryce błysnął swoim nieprawdopodobnym talentem - przy dośrodkowaniu Daniela Alvesa uciekł obrońcom i piłkę do siatki skierował, w pełnym biegu, klatką piersiową.

W końcówce Estudiantes mieli jeszcze dwie dobre okazje do wyrównania, ale raz na ich drodze stanął instynktownie broniący Victor Valdes, a w ostatniej minucie piłka o kilka centymetrów minęła bramkę. Barcelona dwukrotnie była blisko wygrania tego prestiżowego trofeum, ale przegrała finałowy mecz w 1992 i 2006 roku. Zwycięstwo oznacza, że w sezonie 2008/09 mistrzowie Hiszpanii triumfowali we wszystkich rozgrywkach, w których brali udział

W meczu o trzecie miejsce mistrzowie Azji - Pohang Steelers wygrali po karnych z meksykańskim Atlante.

0:1 Mauro Boselli (37'), 1:1 Pedro (89'), 2:1 Lionel Messi (110')