Fińska komisja obrony o wejściu kraju do NATO: najlepsze rozwiązanie

Fińska komisja obrony o wejściu kraju do NATO: najlepsze rozwiązanie
fot. Depositphotos
PAP / pk

Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim jest dla Finlandii i Finów "najlepszym rozwiązaniem by zapewnić bezpieczeństwo kraju" w przypadku ewentualnej agresji ze strony Rosji - ogłosili we wtorek w Helsinkach członkowie parlamentarnej komisji obrony narodowej.

"Chociaż zdolności sił zbrojnych Finlandii są dobre, a obronność była świadomie rozwijana od dziesięcioleci, Finlandia jako mały kraj nie może stworzyć takiego środka odstraszającego, który zagwarantowałby zachowanie pokoju" - przekazano w oświadczeniu komisji.

Wątpliwości wobec wejścia Finlandii do NATO

Podkreślono również, że z punktu widzenia planowania obronnego, "nie jest jasne, jakiego rodzaju pomoc Finlandia mogłaby otrzymać od swoich partnerów w kryzysowej sytuacji".

W ostatnich tygodniach fińskie władze, a także eksperci wielokrotnie odnosili się do kwestii uzyskania ewentualnych gwarancji bezpieczeństwa od najpotężniejszych członków Sojuszu na czas rozpatrywania wniosku Finlandii o członkostwo w NATO. Według prasy chodzi o "nieformalne gwarancje" od USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

Boris Johnson w Finlandii

W środę wizytę w Finlandii oraz Szwecji złoży brytyjski premier Boris Johnson - potwierdziła kancelaria fińskiego prezydenta oraz strona brytyjska. "Tu nie chodzi tylko o Ukrainę, ale szersze bezpieczeństwo Europy" - przekazał rzecznik brytyjskiego premiera. Na początku maja brytyjskie wojska pancerne wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach na terytorium Finlandii.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto - jak przekazała jego kancelaria - ma do czwartku ogłosić swoje stanowisko w sprawie członkostwa kraju w NATO. Jeszcze tego samego dnia ma zrobić to również premier Sanna Marin. Kongres partii socjaldemokratycznej, której Marin jest liderką, został zaplanowany na sobotę.

Według szefa fińskiego MSZ Pekki Haavisto wniosek Finlandii o przyjęcie do NATO mógłby zostać formalnie zatwierdzony przez członków Sojuszu w ciągu około czterech miesięcy. "Moglibyśmy stać się członkiem NATO w październiku" - ocenił we wtorek Haavisto w rozmowie z dziennikiem "Iltasanomat". Fińskie władze zabiegają, aby formalnie wniosek o członkostwo został złożony wspólnie ze Szwecją, co byłoby najlepszym rozwiązaniem ze względu na czynniki geopolityczne. Według lokalnej prasy ma to nastąpić w maju.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Fińska komisja obrony o wejściu kraju do NATO: najlepsze rozwiązanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.