"FT": Grecki kryzys grozi całej Unii Europejskiej

"Financial Times" / PAP / zylka

W greckim kryzysie, z którym ma do czynienia eurostrefa chodzi o znacznie więcej niż o wyłożenie pieniędzy na kraj, który prowadził złą gospodarkę. Stawką jest utrzymanie modelu integracji europejskiej – ocenia publicysta "Financial Times" Gideon Rachman.

Rozwiązanie kryzysu finansowego w Grecji oraz groźby podobnego kryzysu w Hiszpanii, Portugalii i z czasem we Włoszech wymagają śmiałych kroków prowadzących do przekształcenia UE w unię polityczną – argumentuje publicysta. Nie ma jednak pewności, czy taka idea ma poparcie społeczne.

– Logiczną, polityczną odpowiedzią (...) mogłoby być wprowadzenie wspólnych europejskich podatków i mechanizmu dużych fiskalnych transferów pomiędzy państwami UE – postuluje autor artykułu. Według Rachmana UE dotychczas wprowadzała integrację polityczną tylnymi drzwiami, metodą faktów dokonanych w dziedzinie gospodarczej, wychodząc z założenia, iż przełożą się z czasem na skutki polityczne. Obecnie może to nie wystarczyć.

Integracja gospodarcza i walutowa wymaga jego zdaniem integracji politycznej. Ta zaś dotyczy obywateli na niskim szczeblu, ponieważ pociąga za sobą ważne wybory dotyczące wydatków i podatków.

– W warunkach szybko narastającego problemu długu państwowego kolejny kryzys eurostrefy może być kwestią miesięcy. Gdy do niego dojdzie, członkowie (strefy) staną przed pytaniem, co chcą zrobić i jak wiele zapłacić, by dopomóc sobie nawzajem. Jeśli odpowiedzią nadal będzie "niezbyt dużo", to eurostrefa może zacząć pozbywać się niektórych słabszych członków – sugeruje Rachman.

DEON.PL POLECA

Konsekwencje tego dotkną nie tylko eurostrefę, ale całą Unię. – UE stanie wówczas wobec kryzysu zaufania, a jego prawdopodobnym wynikiem będzie to, iż kompetencje, które uzyskała we wszystkich sprawach – od imigracji po politykę socjalną – staną pod znakiem zapytania. (Dlatego) w greckim kryzysie stawka jest o wiele wyższa niż pieniądze – podkreśla Rachman.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"FT": Grecki kryzys grozi całej Unii Europejskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.