"FT": Londyn światową stolicą bankrutów

PAP / wab

- Londyńskie centrum finansjery - City - stało się schronieniem dla europejskich firm i ich właścicieli szukających ratunku przed wierzycielami, ponieważ brytyjskie sądy są dla nich łaskawe - pisze sobotni "Financial Times".

Według gazety w ostatnich tygodniach zaobserwowano, że firmy greckie i holenderskie częściej przenoszą swój główny ośrodek interesów do Londynu. Dzięki czemu na pierwszym etapie restrukturyzacji poddane są jurysdykcji angielskich sądów. Umożliwia to zadłużonym firmom na krawędzi bankructwa skorzystanie z przepisów angielskiego prawa, choć wierzycieli naraża na komplikacje i potencjalne straty.

"FT" przypomina, że w ubiegłym roku właściciele greckiego operatora telefonii komórkowej Wind Hellas zachowali kontrolę nad firmą właśnie dzięki temu, że przenieśli się do Londynu i tam przeprowadzili restrukturyzację - kosztem posiadaczy niezabezpieczonych obligacji. Obecny kryzys finansowy w Grecji skłonił Wind Hellas do przeniesienia do Londynu dalszych operacji związanych z pozyskiwaniem źródeł finansowania.

Sama groźba przeniesienia się firmy do Londynu może mieć negatywny wpływ na wycenę jej długu. Tak było w przypadku irlandzkiego telekomu Eircom. Sugestia, że może on pójść w ślady Wind Hellas wywołała przecenę obligacji firmy. Eircom zdementował następnie te doniesienia, ale obniżka wyceny obligacji dowodzi, jak płochliwi stali się ich nabywcy.

DEON.PL POLECA

Z punktu widzenia inwestorów posiadających instrumenty dłużne firmy, zastrzeżenia budzi nie tylko samo przenoszenie operacji do Londynu, ale tzw. procedura wstępnego paczkowania długu (ang. pre-pack) poprzedzająca jego restrukturyzację. Umożliwia ona osobom na kierowniczych stanowiskach szybką sprzedaż firmy nowemu właścicielowi bez potrzeby ubiegania się o zgodę posiadaczy niezabezpieczonych obligacji, dostawców, lub właścicieli nieruchomości użytkowanych przez upadającą firmę.

"W odróżnieniu od inwestorów, którzy na takiej procedurze mogą stracić, zagrożona bankructwem firma wychodzi na niej lepiej: unika przejęcia jej przez syndyków, a tym samym nie traci renomy u klientów i nie musi grupowo zwalniać pracowników" - wskazuje "FT".

Badania prof. Sandry Frisbee z uniwersytetu w Nottingham wykazały, że w wielu przypadkach wierzyciele dzięki procedurze wstępnego paczkowania długu otrzymali lepsze warunki niż w przypadku sprzedaży firmy przez syndyków masy upadłościowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"FT": Londyn światową stolicą bankrutów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.