Góralu, czy ci nie żal... Za ocean nie polecisz

Góralu, czy ci nie żal... Za ocean nie polecisz
Samolot LOT na krakowskim lotnisku - Balice. 27 października z Krakowa wystartuje ostatni samolot w barwach LOT-u do Stanów Zjednoczonych (fot. DEON.pl/DK)
PAP / drr

Po blisko 13 latach PLL LOT wycofuje się z bezpośrednich połączeń atlantyckich pomiędzy Krakowem a amerykańskimi miastami: Chicago i Nowym Jorkiem. Ostatni rejs boeinga 767 w barwach LOT-u z Krakowa na chicagowskie lotnisko O'Hare odbędzie się 27 października.

Komentarz Jadwigi Tyrankiewicz, dyrektor krakowskiego biura LOT-u, jest bardzo dyplomatyczny. Jak mówi, zarząd LOT-u podjął decyzję o zawieszeniu atlantyckich lotów z Krakowa na sezon zimowy, ale, dodaje, jest wysoce prawdopodobne, że loty w następnym sezonie letnim nie wrócą do rozkładów. - Taka jest decyzja zarządu, by loty do Stanów Zjednoczonych odbywały się przez stołeczne lotnisko Okęcie.

Samoloty, które do tej pory latały z Krakowa za ocean, mają zostać skierowane do obsługi nowego połączenia Warszawy ze stolicą... Wietnamu - Hanoi.

Decyzja narodowego przewoźnika jest dziwna. Atlantyckie połączenia z Krakowa - co przyznaje Tyrankiewicz - cieszyły się spora popularnością. W najlepszych latach w sezonie letnim w rozkładzie było pięć lotów tygodniowo do Chicago i dwa do Nowego Jorku. Na zimę zostawały 1-2 połączenia do Chicago. Przez dwa lata utrzymywano też sezonowe połączenie do Toronto w Kanadzie. Z połączeń tych korzystała przede wszystkim Polonia amerykańska odwiedzająca rodzinne strony na południu kraju oraz Polacy pracujący czasowo w USA. 

DEON.PL POLECA

Rzecznik PLL LOT Jacek Balcer mówi, że spółka podejmuje decyzje o otwarciu lub zamknięciu połączenia lotniczego w oparciu o analizę ekonomiczną. - W 2011 roku planowane jest dostarczenie dreamlinerów, wówczas będziemy analizować siatkę połączeń z wykorzystaniem tego samolotu. W tej chwili lepiej możemy wykorzystać samoloty, które latały z Krakowa do USA na trasach z Warszawy do Stanów Zjednoczonych - mówi.

Pierwszy kursowy samolot PLL LOT z Nowego Jorku do Krakowa wylądował na lotnisku w podkrakowskich Balicach w niedzielę 7 grudnia 1997 roku. Dzień później przyleciał pierwszy bezpośredni samolot z Chicago. Rejsy wykonywane były boeingami 767 z ponad 200 miejscami pasażerskimi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Góralu, czy ci nie żal... Za ocean nie polecisz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.