Gospodarka: musimy być bardziej konkurencyjni

Gospodarka: musimy być bardziej konkurencyjni
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / slo

Polska gospodarka jest w dobrej kondycji, ale stoją przed nią poważne wyzwania; jednym z nich jest zwiększenie konkurencyjności - uważają byli szefowie polskiego rządu, którzy spotkali się we wtorek podczas Polskiego Forum Gospodarczego w Warszawie.

W trakcie rozpoczętych przed południem obrad Polskiego Forum Gospodarczego, zorganizowanego przez organizację Pracodawcy RP w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, byli premierzy mówili o wyzwaniach, jakie stoją przed polską gospodarką. Zgodnie stwierdzili, że należy zwiększyć polską konkurencyjność, aby nasza gospodarka nadal rozwijała się w dobrym tempie.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Tadeusza Mazowieckiego polska gospodarka cierpi na pewne zbiurokratyzowanie i trzeba ją od tego uwolnić. - Konieczna jest konkurencyjność; (...) trzeba stawiać czoła nowym wyzwaniom. Coraz bardziej przechodzimy do gospodarki opartej na wiedzy. Temu musi sprostać kapitał społeczny - mówił Mazowiecki. Według niego mamy boom wykształcenia, ale to kształcenie jest niewystarczające. - Budowanie kapitału społecznego, w tym widzę największe wyzwanie - powiedział były premier.

Włodzimierz Cimoszewicz uważa, że przez 23 lata transformacji udało się stworzyć dość sprawnie funkcjonującą gospodarkę wolnorynkową. - Jeżeli mamy się zastanawiać nad kolejną perspektywą dwudziestu kilku lat, to musimy przenieść polską gospodarkę o piętro wyżej, gdy chodzi o zdolność konkurencyjną. Nie tylko Polska, ale cała Europa stoi wobec bardzo poważnych zagrożeń związanych z rosnącą konkurencyjnością nowych potęg gospodarczych. Powinniśmy wykorzystać to, co ciągle jest obszarem naszej największej przewagi, to jest potencjał rozwojowy, naukowy - mówił Cimoszewicz.

Zdaniem Józefa Oleksego Polska jest przegrana jeśli chodzi o budowanie infrastruktury innowacyjności. - Myśmy w sposób samobójczy i głupi przez ostatnie 20 lat kastrowali polską gospodarkę i naukę ze zdolności kreacji innowacyjności - ocenił były premier.

Powołał się na dane dotyczące liczby wynalazków w poszczególnych krajach. - Polska opatentowała w 2006 roku 41 wynalazków za granicą. Niemcy w tym czasie 14 tysięcy, a Unia Europejska łącznie 26 tysięcy, a USA 34 tysiące - wymienił Oleksy. Według niego tego nie da się poprawić w krótkim czasie.

Kazimierz Marcinkiewicz przekonywał, że warto spojrzeć, co będzie się działo za 20 lat. - To będzie zupełnie inny świat. Europa nie jest już pępkiem świata, a USA przestają być liderem. Niedemokratyczny kapitalizm chiński staje się wzorcem dla dzisiejszego świata. Nie możemy dziś nie brać tego pod uwagę - zaznaczył.

Dlatego - jak mówił były premier - musimy postawić na rozwój uczelni wyższych: politechnik i uniwersytetów. - Musimy przybliżyć skostniałe instytuty naukowe do gospodarki, aby wreszcie polska gospodarka stała się gospodarką opartą na wiedzy - dodał.

Leszek Miller uważa, że rząd powinien zwiększyć nakłady na badania i rozwój. - Bez wzmocnienia naszego sektora badania i rozwoju będziemy tylko konsumentem nowoczesnych technologii, nie będziemy w stanie niczego produkować we własnym zakresie - podkreślił Miller.

Polski Kongres Gospodarczy, który rozpoczął się we wtorek i potrwa trzy dni jest spotkaniem środowisk biznesowych, naukowych i politycznych. Uczestnicy dyskutują na tematy związane z obecną kondycją polskiej gospodarki oraz jej przyszłością.

Organizatorami imprezy są Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Politechnika Warszawska we współpracy z firmą MM Conferences, Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych oraz przy wsparciu najważniejszych reprezentantów poszczególnych sektorów gospodarki, wchodzących w skład Rady Programowej wydarzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gospodarka: musimy być bardziej konkurencyjni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.