"GPC": Klienci nabici w mieszkania

"Gazeta Polska codziennie" / PAP / drr

Zyski deweloperów w Warszawie, Poznaniu i Krakowie w ostatnich latach wynosiły prawie połowę ceny mieszkania - wynika z cytowanego przez "Gazetę Polska codziennie" najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego o rynku nieruchomości.

Przez okres boomu mieszkaniowego deweloperzy wmawiali, że z powodu bardzo wysokich kosztów nie mogą obniżyć cen mieszkań. Tymczasem, gdyby nie ich pazerność, mieszkanie np. w Warszawie zamiast 8 tys. zł za m kw., mogłoby kosztować 5-6 tys. zł za m kw. A i tak zarobiliby przyzwoicie - czytamy w gazecie.

Największy udział w cenie poza zyskiem dewelopera mają koszty ziemi i materiałów. Deweloperzy tłumaczyli, że mieszkania muszą drożeć, bo coraz więcej kosztują ziemia i materiały. Zdrożały, ale nie na tyle, by aż tak windować ceny mieszkań.

Deweloperzy w Warszawie, Poznaniu i Krakowie zgarniali z każdego sprzedanego metra kwadratowego od 3 do 4 tys. zł. W innych miastach, np. w Gdańsku, w szczycie hossy ten zarobek wynosił 2 tys. zł, potem obniżył się do 1,5 tys. zł. W latach 2004-2008 deweloperzy zebrali najlepsze żniwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"GPC": Klienci nabici w mieszkania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.