Gruzja: Wielotysięczne protesty przeciwko kontrowersyjnej ustawie o "agentach zagranicznych"

Gruzja: Wielotysięczne protesty przeciwko kontrowersyjnej ustawie o "agentach zagranicznych"
Fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
PAP / tk

Prozachodnia partia gruzińska Zjednoczony Ruch Narodowy zapowiedziała w środę dalsze demonstracje przeciwko kontrowersyjnej ustawie o "agentach zagranicznych". Według gruzińskiego MSW podczas wtorkowych starć byli ranni zarówno wśród protestujących, jak i policji.

Jeden z liderów Ruchu Nika Melia powiedział dziennikarzom, że protestujący zbiorą się ponownie w środę o godz. 15. czasu lokalnego (godz. 12. czasu polskiego) na alei Rustawelego w Tbilisi i demonstracje będą trwać do ostatecznego zwycięstwa – podał portal Georgia Today.

Melia zaapelował też do obywateli o aktywną postawę. - Nieważne, ile razy będą nas rozpędzać, nieważne, ile gazu użyją, będziemy się gromadzić wciąż od nowa i powinno nas być coraz więcej – oznajmił Melia, wzywając do demonstrowania całymi rodzinami.

Resort spraw wewnętrznych ocenił, że starcia z policjantami przyczyniły się do wyjątkowej eskalacji wydarzeń, i zaapelował do demonstrujących o zaprzestanie działań z użyciem przemocy, przestrzeganie prawa i podporządkowywanie się prośbom policji.

Ustawa o „agentach zagranicznych”

Ustawa o „agentach zagranicznych”, zainicjowana przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, zdaniem krytyków ograniczy wolność mediów i będzie dławić społeczeństwo obywatelskie, a w opinii wielu obserwatorów jej uchwalenie stanowi autorytarny zwrot w polityce władz w Tbilisi. Projekt zmian prawnych nakłada na wszystkie organizacje, które otrzymują ponad 20 proc. swoich funduszy z zagranicy, obowiązek zarejestrowania się jako "zagraniczni agenci". Podmioty nie stosujące się do tych przepisów będą musiały liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi.

- Przyjęta we wtorek przez gruziński parlament ustawa o "agentach zagranicznych" została napisana pod dyktando Moskwy; jeśli ten projekt trafi na moje biurko, zawetuję go - oświadczyła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

Podczas wtorkowej demonstracji zebrani, z których część miała flagi Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, określali ustawę jako „rosyjską”. „Jak wiemy, to rosyjska ustawa. Nie chcemy być częścią Związku Sowieckiego, chcemy być częścią Unii Europejskiej, chcemy być prozachodni” – cytuje agencja Reutera jednego z protestujących.

Przepisy o organizacjach "pełniących funkcję zagranicznego agenta" wprowadzono w 2012 roku w Rosji. W kolejnych latach rozszerzono je na media i osoby fizyczne, represjonując w ten sposób środowiska opozycyjne lub niezależne wobec Kremla.

Gruziński rząd broni nowej ustawy, podkreślając, że "spełnia ona europejskie i światowe standardy". Jak podkreślił we wtorek premier kraju Irakli Garibaszwili, celem regulacji jest wyeliminowanie szkodliwej ingerencji państw trzecich w wewnętrzne sprawy Gruzji.

Prezydent Salome Zurabiszwili, która w 2018 roku została wybrana na urząd głowy państwa jako kandydatka Gruzińskiego Marzenia, zapowiedziała, że zawetuje ustawę. W jej opinii nowe regulacje stawiają pod znakiem zapytania szanse Gruzji na przystąpienie do UE.

Ponad 60 gruzińskich organizacji pozarządowych i mediów zapowiedziało, że nie zamierza stosować się do przepisów o "agentach zagranicznych", jeśli zostaną one ostatecznie przyjęte.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gruzja: Wielotysięczne protesty przeciwko kontrowersyjnej ustawie o "agentach zagranicznych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.