Hiszpania: Drastyczne dane dotyczące eutanazji. Od 2021 roku poddało się jej 370 osób

Hiszpania: Drastyczne dane dotyczące eutanazji. Od 2021 roku poddało się jej 370 osób
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

370 obywateli Hiszpanii poddało się eutanazji po jej zalegalizowaniu w tym kraju w 2021 roku - poinformowało stowarzyszenie Prawo do Godnej Śmierci (DMD), odnotowując duże rozbieżności w liczbie przypadków tzw. śmierci wspomaganej pomiędzy regionami Hiszpanii.

Eutanazja w Hiszpanii

Organizacja twierdzi, że z obowiązujących od 25 czerwca 2021 roku przepisów chciało skorzystać już ponad 1000 osób, ale do eutanazji dopuszczono 370 wnioskujących Hiszpanów. Według kierownictwa DMD w całym 2022 roku poddało się eutanazji 295 osób.

Rzecznik DMD Fernando Marin podczas czwartkowej konferencji prasowej w Madrycie wyraził przekonanie, że w dalszym ciągu wiele wniosków o eutanazję jest odrzucanych w Hiszpanii z powodu trudności w funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia.

Wskazał też na dużą rozbieżność w liczbie przypadków eutanazji, którą przeprowadzają poszczególne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii, wśród których przewodzą Katalonia i Madryt, gdzie do tzw. śmierci wspomaganej przystąpiło w ubiegłym roku odpowiednio 91 i 38 osób. Najmniej obywateli poddało się eutanazji w tym okresie w Murcji oraz w Estremadurze – dwie i trzy osoby.

DEON.PL POLECA

Warunki poddania się eutanazji

Eutanazji może poddać się w Hiszpanii osoba nieuleczalnie chora. Przed tą procedurą prawo nakazuje przeprowadzenie przez wnioskującego szeregu konsultacji lekarskich, aby wykluczyć pomyłkę medyczną lub przypadek zmuszania pacjenta do tzw. śmierci wspomaganej.

W marcu br. hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy legalizujące eutanazję są zgodne z ustawą zasadniczą.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Koprowicz

Będziesz tu, na ziemi, żyła krótko – czy w imię mistycznych znaków należy poświęcić własne życie, aby ratować cudze?

Zagłębiając się w beatyfikacyjne dochodzenie, ksiądz Jan Radlicz zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do obłędu. Kto decyduje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Drastyczne dane dotyczące eutanazji. Od 2021 roku poddało się jej 370 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.