Hiszpania: protesty w Barcelonie po zatrzymaniu byłego premiera Katalonii

Hiszpania: protesty w Barcelonie po zatrzymaniu byłego premiera Katalonii
Fot. PAP/EPA/QUIQE GARCIA
3 tygodnie temu
PAP / tk

Tysiące mieszkańców Katalonii wyszło na ulice Barcelony, aby protestować przeciwko zatrzymaniu byłego premiera regionu Carlesa Puigdemonta. Nieformalnego lidera separatystów katalońskich zatrzymała włoska policja na Sardynii.

Wczesnym rankiem w piątek przed konsulatem Włoch w Barcelonie odbyła się manifestacja katalońskich separatystów. Według dziennika “El Mundo” wzięło w niej udział kilka tysięcy osób. Część sympatyków Puigdemonta wyległa też na aleję Diagonal, jedną z głównych arterii katalońskiej stolicy, kilkakrotnie blokując ruch pojazdów.

Uczestnicy porannych protestów skandowali m.in.: “Uwolnić Puigdemonta!”, “Ani nie zapomnimy, ani nie przebaczymy!”.

W piątek rano kilka organizacji separatystycznych wezwało swoich członków do przeprowadzenia masowych demonstracji na rzecz uwolnienia Puigdemonta, któremu grozi ekstradycja do Hiszpanii.

Poszukiwany od 2017 roku przez hiszpański wymiar sprawiedliwości Carles Puigdemont został zatrzymany przez włoską policję w czwartek na lotnisku Alghero na Sardynii. Wprawdzie jest on eurodeputowanym, ale w marcu Parlament Europejski pozbawił go immunitetu.

Sąd nakazał zatrzymać Puigdemonta

Czwartkowe zatrzymanie Puigdemonta odbyło się na podstawie nakazu aresztowania wystawionego przez Sąd Najwyższy w Madrycie. Chce on osądzić byłego premiera Katalonii za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie z 1 października 2017 roku.

Wprawdzie w 2018 roku Puigdemont został zatrzymany w Niemczech, ale tamtejsze władze sądownicze nie przystały na wszystkie stawiane katalońskiemu separatyście zarzuty. Niebawem też władze Hiszpanii wycofały się z procedury ekstradycji z Niemiec katalońskiego polityka.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Kobylarczyk
29,33 zł
41,90 zł

Nowa Huta jest kobietą

Nazywano ją perłą pięciolatki i młodszą siostrą Magnitogorska – nawet propaganda lat 50. nie miała wątpliwości, że Nowa Huta jest kobietą. Dlaczego więc jej symbolem został półnagi murarz, mężczyzna? Gdzie podziały...

Skomentuj artykuł

Hiszpania: protesty w Barcelonie po zatrzymaniu byłego premiera Katalonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.