Hołownia o funduszu kościelnym, religii w szkołach i cmetarzach. "Rozdział Kościoła od państwa jest bezwzględnie potrzebny"

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Rozdział Kościoła od państwa jest bezwzględnie potrzebny - powiedział w środę w Gdańsku lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Wskazał, że trzeba m.in. zlikwidować fundusz kościelny zastępując go odpisem podatkowym, odebrać biskupom prawo decydowania o liczbie godzin religii w szkołach oraz uregulować kwestie cenników na cmentarzach.

"Rozdział Kościoła od państwa jest bezwzględnie potrzebny; on musi się dokonać. Projekt w tej sprawie był pierwszym, który położyliśmy na stole już dwa lata temu, wchodząc na polityczną ścieżkę. Ma on 12 punktów. Jednym z nich jest likwidacja funduszu kościelnego i zastąpienie go odpisem podatkowym, takim jaki dokonujemy na organizacje pożytku publicznego" - powiedział Hołownia podczas środowej konferencji prasowej kandydatów Polski 2050 do Sejmu

DEON.PL POLECA

Jak zaznaczył, to "nie politycy powinni decydować, co roku o wysokości finansowania funduszu kościelnego, czy potrzeb Kościoła, które z funduszu realizuje, a obywatele". Wskazał, że "trzeba odebrać biskupom prawo decydowania o liczbie godzin lekcji religii w szkołach". "O tym, ile chcą mieć lekcji religii, powinni decydować rodzice, nauczyciele oraz dzieci i młodzież z danej szkoły. Piętnastolatki powinny mieć możliwość, żeby decydować, czy chcą brać udział w lekcjach religii czy nie chcą" - mówił lider Polska 2050.

Hołownia oświadczył również, że "trzeba uregulować kwestie cenników na cmentarzach" oraz "kwestie uczestnictwa funkcjonariuszy publicznych w uroczystościach religijnych" - stwierdził. Odniósł się też do kwestii kapelanów "opłacanych z państwowych pieniędzy". "Nie wiem, czy koniecznie potrzebny jest kapelan w Krajowej Administracji Skarbowej czy w Lasach Państwowych." - dodał.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hołownia o funduszu kościelnym, religii w szkołach i cmetarzach. "Rozdział Kościoła od państwa jest bezwzględnie potrzebny"
Komentarze (8)
DM
~Danka Milej
13 września 2023, 21:24
Bardzo, bardzo dobre postulaty!
KK
~Krzysztof Krogulski
13 września 2023, 20:22
Ten człowiek był przez wiele lat lansowany, pieszczony, głaskany, chwalony, zapraszany i oklaskiwany przez ludzi Kościoła, którym jeszcze 10 lat temu wydawał się polskim Josemarią Escrivą.
RZ
~Ryszard Zdanio
28 grudnia 2023, 18:16
I widział tych wszystkich kościelnych dopieszczaczy, wie o czym mówi.
AS
~Antoni Szwed
13 września 2023, 20:07
"Rozdział Kościoła od państwa jest bezwzględnie potrzebny; on musi się dokonać." Tak, to prawda. Trzeba BEZWZGLĘDNIE ODCIĄĆ polityków różnej maści od wpływu na zarządzanie Kościołem. Nie życzę sobie polityków w pierwszych ławkach w kościele, ale także nie życzę sobie, by ktoś taki jak hołownia decydował o tym, czym mam składać dobrowolne ofiary na utrzymanie kościoła, czy płacić podatek kościelny. To nie należy do kompetencji polityków, niech się zajmą lepszym rządzeniem sprawami państwowymi (świeckimi). Od Kościoła wara. Proponowanie podatku kościelnego wiernym jest wyjątkowo perfidnym zabiegiem. Wiemy ilu katolików niemieckich opuszcza swój Kościół każdego roku. Hołownia, jak widać, tego samego chce dla polskiego Kościoła. To skuteczny sposób na zniszczenie jego niezależności a docelowo jego istnienia. Duchowny opłacany przez państwo (z naszych podatków) stanie się urzędnikiem państwowym, który będzie się oglądał na władze świeckie, a nie na wiernych. I chyba tu o to chodzi.
AG
~Anna Grygorowicz
28 grudnia 2023, 18:20
Podatek będzie sprawdzianem dla katolików i kościoła. Rozdzielność niech nastąpi. Wreszcie nie będzie takich sytuacji, że biskup wskazuje kto ma być sędzią, kto prokuratorem, a tak było do tej pory.
77
~7up 7up
13 września 2023, 16:48
Zgadzam się z tym punktem Hołowni
JS
~Józef Styczeń
27 grudnia 2023, 18:23
Jeżeli tak to niech państwo odda kościołowi to co mu ukradło
RZ
~Ryszrd Zawiało
28 grudnia 2023, 18:22
A skąd kościół miał te dobra ?