Inflacja w Polsce w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 proc. - dane GUS

Inflacja w Polsce w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 proc. - dane GUS
Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Inflacja w Polsce - liczona w stosunku do października 2021 r. - była wyższa o 17,9 proc. Wzrost cen w październiku 2022 r. wobec poprzedniego miesiąca wyniósł 1,8 proc. Takie dane na temat aktualnego poziomu inflacji w Polsce podał Główny Urząd Statystyczny. Ostatni raz tak wysoką inflację odnotowano w Polsce na początku 1997 r.

W ciągu roku najbardziej podrożała energia elektryczna. Jej cena jest obecnie o 41,7 proc. wyższa niż w październiku 2021 r. Ceny nośników energii wzrosły natomiast od września o 2 proc.

DEON.PL POLECAW skali miesiąc do miesiąca w październiku najbardziej podrożało paliwo do prywatnych samochodów - o 4,1 proc., choć jeszcze we wrześniu staniało o 2,1 proc. Według GUS w skali rdr paliwo w Polsce zdrożało o 19,5 proc.

W koszyku cen obejmujących w statystykach GUS żywność i napoje alkoholowe inflacja w skali rdr wyniosła 21,9 proc. W ciągu miesiąca ceny żywności i alkoholi wzrosły o 2,7 proc.

We wrześniu 2022 r. podany przez GUS poziom inflacji w Polsce wyniósł 17,2 proc.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Inflacja w Polsce w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 proc. - dane GUS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.