Inter rządzi we Włoszech, Barcelona w Hiszpanii

inf. wł. / ŁK

Jako jedne z ostatnich krajowych mistrzów wyłoniły piłkarskie rozgrywki w Hiszpanii i Włoszech. Piłkarze FC Barcelony i Interu Mediolan do ostatniej kolejki musieli walczyć o zachowanie przewagi nad największymi rywalami.

Dla Barcelony mistrzostwo kraju było jedynym istotnym trofeum, po jakie mogli sięgnąć Katalończycy po tym, jak odpadli w półfinale Ligi Mistrzów i 1/8 finału Pucharu Króla (krajowych rozgrywek pucharowych). Podopieczni Pepe Guardioli do ostatniej kolejki nie mogli być jednak pewni końcowego sukcesu, po piętach deptał im bowiem Real Madryt, który tracił do "Barcy" tylko punkt. Ostatecznie Katalończycy zapewnili sobie tytuł, wygrywając u siebie z broniącym się przed spadkiem Realem Valladolid 4:0 i rozgrywki zakończyli z imponującą liczbą 99 punktów. "Królewscy", którzy do przerwy ostatniego pojedynku przegrywali z Malagą 0:1, po zmianie stron zdołali wyrównać, ale znając wynik z Barcelony z każdą minutą gry coraz bardziej tracili motywację i na mecie sezonu zameldowali się ze stratą trzech punktów do Katalończyków.

Kilka godzin wcześniej mistrzostwo Włoch - po raz piąty z rzędu - zapewnił sobie Inter Mediolan. W ostatniej kolejce podopieczni Jose Mourinho wygrali na wyjeździe z Sieną 1:0 i w sumie zdobyli 82 punkty. Ścigająca mediolańczyków Roma także wygrała - 2:0 z Chievo w Weronie - ale na mecie rozgrywek zameldowała się z dwupunktową stratą. Trzecie miejsce zajął lokalny rywal Interu - AC Milan - 70 punktów.

Prowadzona przez kontrowersyjnego Portugalczyka drużyna w tym sezonie sięgnęła już po dwa trofea - mistrzostwo i puchar Włoch - a ma szansę na trzecią koronę. W sobotę 22 maja mediolańczycy zagrają w finale Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium, który również ma już na koncie w tym sezonie wygraną w lidze i krajowym pucharze.