IO: Griszyn wyskakał złoty medal dla Białorusi

PAP / ŁK

Białorusin Aleksiej Griszyn zdobył w czwartek złoty medal olimpijski w skokach akrobatycznych. Srebro na skoczni w Cypress Mountain wywalczył Amerykanin Jeret Peterson, a brąz Chińczyk Liu Zhongqing.

30-letni Białorusin po pierwszej serii skoków zajmował drugie miejsce za reprezentantem gospodarzy Kylem Nissenem. W drugiej próbie wykonał trudną ewolucję zakończoną perfekcyjnym lądowaniem. Z kolei Kanadyjczyk niezbyt czysto zakończył swój skok i ostatecznie uplasował się na piątym miejscu.

Griszyn jest pierwszym w historii Białorusinem, który wywalczył złoty medal zimowych igrzysk. W 2002 roku podczas olimpiady w Salt Lake City stanął na najniższym stopniu podium. Rok wcześniej w Whistler sięgnął po tytuł mistrza świata. W 2003 roku był wicemistrzem, a w 2005 trzecim zawodnikiem czempionatu globu.

W drugiej serii Peterson wykonał swój popisowy numer, zwany "Huraganem", zakończony udanym lądowaniem, za który otrzymał jedną z najwyższych not w całym konkursie. To pozwoliło mu awansować z piątej pozycji na drugi stopień podium.

Niespodzianką było trzecie miejsce 24-letniego Liu Zhongqinga, który wcześniej nie odnosił większych sukcesów.

Na czwartej pozycji uplasował się ubiegłoroczny mistrz świata, Amerykanin Ryan St. Onge. Z kolei drugi zawodnik MŚ 2009 w japońskim Inawashiro, Kanadyjczyk Steve Omischl, musiał zadowolić się ósmym miejscem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IO: Griszyn wyskakał złoty medal dla Białorusi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.