IO: Hokeiści Finlandii z brązowym medalem

Hokeiści Finlandii zdobyli brązowy medal igrzysk olimpijskich w Vancouver. W meczu o trzecie miejsce pokonali Słowację 5:3 (1:0, 0:3, 4:0).

Finowie objęli prowadzenie 1:0 po pierwszej tercji, w której byli zespołem skuteczniejszym. Słowacy mieli kilka dobrych okazji strzeleckich, ale żadnej nie wykorzystali.

W drugiej tercji losy pojedynku się odwróciły. Słowacy strzelili trzy bramki, Finowie nie odpowiedzieli im ani jednym celnym trafieniem i przed trzecią tercją przegrywali 1:3. Jednak ostatnie 20 minut gry to koncert w wykonaniu ekipy Suomi. Finowie szybko doprowadzili do wyrównania 3:3, później zdobyli kolejnego gola i objęli prowadzenie 4:3.

Na minutę przed końcem meczu Słowacy wycofali bramkarza, ale szósty zawodnik na tafli nie doprowadził do remisu i dogrywki, a Finowie, po błędzie rywali, przejęli krążek i posłali go do pustej bramki.

W niedzielnym finale spotkają się Kanada i USA.

Sami Salo (19'), Niklas Hagman (46'), Olli Jokinen (47', 49'), Valtteri Filppula (59') - Marian Gaborik (30'), Marian Hossa (36'), Pavol Demitra (39')