IO: Kanadyjskie hokeistki mają złoty medal

PAP / ŁK

Kanada zdobyła złoty medal w olimpijskim turnieju hokeja na lodzie kobiet w Vancouver. W finale zespół gospodarzy pokonał USA 2:0 (2:0, 0:0, 0:0). Wcześniej w czwartek w meczu o brąz Finlandia wygrała po dogrywce ze Szwecją 3:2.

To trzeci z rzędu tytuł mistrzowski wywalczony przez Kanadyjki podczas zimowych igrzysk olimpijskich. W Salt Lake City przed ośmioma laty w decydującym spotkaniu pokonały Amerykanki 3:2, natomiast w Turynie w finale okazały się lepsze od Szwedek 4:1.

Kanada i USA to zespoły, które od lat między sobą rozstrzygają o tytułach mistrzowskich we wszystkich najważniejszych imprezach. Wyjątkiem był występ Szwecji w finale turyńskich igrzysk. Ostatnio w czempionacie globu dwukrotnie lepsze okazały się Amerykanki. W MŚ jeszcze się nie zdarzyło, żeby jakaś inna drużyna mogła rywalizować o złoty medal.

Wynik czwartkowego spotkania ustalono już w pierwszej tercji. Autorką obu trafień była 18-letnia Marie-Philip Poulin. Pochodząca z Quebeku młodziutka hokeistka wcześniej deklarowała, że nie czuje żadnej tremy podczas spotkań. To pozwoliło jej zaliczyć wymarzony olimpijski debiut.

W zwycięstwie Kanadyjek, 15. z rzędu w olimpijskich zmaganiach, spory udział miała także ich bramkarka - Shannon Szabados, która obroniła 28 strzałów rywalek. Niemały wpływ na postawę złotych medalistek miał żywiołowy doping ponad 16-tysięcznej widowni. Wśród kibiców znaleźli się m.in. prawie wszyscy hokeiści kanadyjscy, którzy w piątek w olimpijskim półfinale zmierzą się ze Słowacją.

Tymczasem przewodniczący MKOl Jacques zastanawia się nad przyszłością hokeja na lodzie kobiet w programie zimowych igrzysk olimpijskich. W jego opinii poziom reprezentowany przez hokeistki jest zbyt niski.

"Są różnice w poziomie, wszyscy się z tym zgadzają. Potrzeba czasu na poprawę poziomu. Nie możemy tak trwać bez poprawy" - powiedział Rogge.

Marie-Philip Poulin (14', 17')

1. Kanada

2. USA

3. Finlandia

4. Szwecja

5. Szwajcaria

6. Rosja

7. Chiny

8. Słowacja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

IO: Kanadyjskie hokeistki mają złoty medal
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.