IO: Odległe miejsca polskich panczenistów

Amerykanin Shani Davis zdobył w Vancouver złoty medal olimpijski w wyścigu łyżwiarzy szybkich na 1000 metrów. Srebrny przypadł Tae-Bum Mo z Korei Płd., a brązowy Chadowi Hedrickowi (USA). Konrad Niedźwiedzki zajął 27., a Maciej Ustynowicz 32. miejsce.

Dwójka polskich zawodników spisał się poniżej oczekiwań. Dotyczy to zwłaszcza Ustynowicza. Jego rekord Polski z 13 grudnia 2009 roku, kiedy na torze w Salt Lake City uzyskał czas 1.08,42, dawał nadzieje na lepszy występ. 26-letni zawodnik Marymontu Warszawa przebiegł w Richmond Olympic Oval 1000 metrów w 1.12,10.

25-letni Niedźwiedzki (AZS Zakopane) pokonał w parze młodszego od niego o cztery lata Norwega Christoffera Fagerli Rukke, jednak wynik 1.11,24 dał mu dopiero 27. lokatę.

Klasą dla siebie był Davis. Drugiego w klasyfikacji Koreańczyka pokonał o 0,18, a trzeciego, kolegę z reprezentacji USA Hedricka, o 0,38 s. To 29 złoty medal łyżwiarzy USA w igrzyskach olimpijskich.

W środę w Richmond Olympic Oval nie obyło się bez problemów. Przy występie ósmej pary, w obecności siedmiu tysięcy widzów, wśród których znajdował się przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge, zawiódł pistolet startowy.