IO: Petter Northug wygrał królewski dystans

Petter Northug - zwycięzca królewskiego biegu na 50 km (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)
inf.wł/PR

Norweg Petter Northug zdobył zdobył zloty medal w najdłuższym narciarskim biegu olimpijskim na 50 km techniką klasyczną. Srebro wywalczył Niemiec Axel Teichmann, a brąz Szwed Johan Olsson.

Bieg narciarski na 50 km to zawsze wielkie wyzwanie dla zawodników. W ciągu sezonu taki dystans biega się bardzo rzadko, albo nie biega się wcale. Dlatego wygranie tego dystansu daje szczególny prestiż.

Przez większą część dystansu na czele znajdowała się najpierw ponad 20-osobowa, później 18-osobowa grupa zawodników. Prób ucieczek było niewiele. Jedną z nich podjął na 22 kilometrze Norweg Martin Johnsrud Sundby. Było jednak za wcześnie, by ta próba mogła się powieść. Johnsrud zdawał sobie z tego doskonale sprawę i trzy kilometry później, przebiegając przez stadion zwolnił i poczekał na goniących go rywali.

I tak cała grupa dobiegła do ostaniego kilometra. Na 700 m przed metą zaatakował Niemiec Axel Teichmann. Uzyskał kilkanaście metrów przewagi, ale po fantastycznym finiszu wyprzedził go na ostatniej prostej Norweg Petter Northug. Trzeci był Szwed Johan Olsson.